1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. "Balyoz'da Kumpas" Soruşturmasında İlk İddianame
"Balyoz'da Kumpas" Soruşturmasında İlk İddianame

"Balyoz'da Kumpas" Soruşturmasında İlk İddianame

Kumpas soruşturması kapsamında Mehmet Baransu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar hakkında dava açıldı. İddianamede Genelkurmay ve askerler müşteki olarak yer aldı.

A+A-

Balyoz davasında yargılanan sanıklara kumpas kurduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında beş gazeteci hakkında iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianame Balyoz belgelerini yayınlayan Taraf Gazetesi çalışanları yer aldı. İddianamede tutuklu sanık Mehmet Baransu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar şüpheli...

Baransu ve Opçin için "terör örgütü" kurmak, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile çalma", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme",  "devletin güvenliğine ve siyasal yararına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 35 yıldan 74 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diğer sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur için ise "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama", "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma ve hile ile çalma" ve "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından 21 yıldan 51 yıl altı aya kadar hapis cezası istendi.

Genelkurmay ve askerler müşteki

İddianamede Balyoz davası sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile Albaylar, Ahmet Zeki Üçok, Hakan Büyük ve Nedim Ulusan müşteki olarak yer aldı.

Genelkurmay Başkanlığı ise ‘müşteki kurum’ olarak yer aldı.

İddianamede gazeteciler Kurtuluş Tayiz, Adnan Bulut ve Yüksel Durgut hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

Suç duyurusu üzerine başladı

17-25 Aralık operasyonlarının dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın ‘milli ordumuza kumpas kuruldu’ sözlerinin ardından Genelkurmay harekete geçmişti.

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, 27 Aralık 2013'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuruyla "Emekli ve muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yargılandığı Ergenekon ve Balyoz davalarında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef alacak şekilde sahtecilik yapıldığı ve suç delilleri üretildiği" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Yürütülen soruşturma kapsamında Mehmet Baransu gözaltına alınmış ve çıkarıldığı İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce 2 Mart 2015 günü tutuklanmıştı. Gazeteci Tuncay Opçin hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT