1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyozcuları Kurtaracak Yasa Hazırlığı
Balyozcuları Kurtaracak Yasa Hazırlığı

Balyozcuları Kurtaracak Yasa Hazırlığı

Yeni Akit Gazetesi Savunma Bakanlığında, Balyozcuları kurtaracak yasa hazırlandığını iddia etti.

A+A-

Balyoz tutuklusu iki paşanın internete düşen ses kayıtlarında dile getirdikleri yasa hazırlığıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor.

Ses kaydında üstü kapalı ifadelerle hazırlığı yapılan bir yasaya vurgu yapılırken, Yeni Akit gazetesi, Milli Savunma Bakanı'ndan bile gizli tutulan sinsi planla ilgili önemli bilgilere ulaştı.

2010 Yüksek Askeri Şurası'nda (YAŞ) Balyoz sanıklarının terfisiyle ilgili Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı ile ters düşen rapor hazırlayan Milli Savunma Bakanlığı'nın asker bürokratlarının, Balyozcular için yine devreye girdiği ortaya çıktı.

Genelkurmay Hukuk Müşavirliği'nin talimatıyla Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Adlî İşler Yardımcılığının gizlice harekete geçtiği, Kanunlar ve Kararlar Dairesi'nde görevli bir grup hakim albayın uzunca bir süredir Balyozcuları tahliye edecek ince vurguların yapıldığı yasa tasarısı üzerinde çalıştığı belirtildi. Yasanın tamamlandıktan sonra Savunma Bakanlığı'nın fikriymiş gibi ilgili komisyona gönderileceği ifade edildi.

Terfi Krizine Neden Olan Ekip Şimdi de Balyozcuları Kurtarmak İçin Uğraşıyor

2010 Yüksek Askeri Şura toplantıları öncesi hakkında yakalama çıkan Balyoz sanıklarının terfisi ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık hukukçuları ayrı ayrı çalışma yapmış, Savunma Bakanlığı sanıkların terfi edilebileceği yönünde rapor hazırlayarak YAŞ'ın sivil kanadı ile ters düşmüştü. Yaşanan krizde büyük payı olan raporu bakanlıkta görev yapan hakim albayların hazırladığı belirtilirken, aynı ekibin şimdi de Balyoz sanıklarının ses kayıtlarında itiraf ettiği tahliye çalışmasında görev aldığı vurgulanıyor.

Kanunlar ve Kararlar Dairesi'nde Görevli Bir Grup Albay Üzerinde Çalışıyor

Genelkurmay'da bulunan bir grubun, Balyoz darbe planında general ve amiral seviyesinde olan subayların tahliye edilmesi için başında bir generalin bulunduğu Savunma Bakanlığı Müsteşar Adli İşler Yardımcılığına emir verdiği öne sürülüyor. Balyozcuları kurtarmak için yapılan plan doğrultusunda Adli İşler Yardımcılığına bağlı 4 birimde görev yapan 'güvenilir muvazzaflara' bilgi verildiği, hakim albaylardan oluşan Kanunlar ve Kararlar Dairesi'nin çalışmaya başladığı ifade ediliyor.

Bakanlık Müsteşarı Korgeneral Dündar'dan Gizli Yürütülüyor

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre, askeri konularda yasa, yönetmelik ve tüzük hazırlamakla görevli Kanunlar ve Kararlar Dairesi'nde görev yapan bir grup hakim albayın büyük bir gizlilik içinde çalıştığı, yasa taslağının Bakanlık Müsteşarı Korgeneral Ümit Dündar'dan dahi gizlendiği belirtiliyor.

Kritik Birimler Bir Türlü Sivilleştirilemedi

Bir türlü sivilleştirilemeyen Milli Savunma Bakanlığı adeta askerler tarafından yönetiliyor. Bakanlıkta görev yapan iki müsteşardan birisi asker. Genelkurmay tarafından önerilen Korgeneral seviyesindeki muvazzafa bağlı birimler ise bakanlığın adeta bel kemiği durumunda. Yolsuzluk iddiaları sonrası harekete geçen AK Parti Hükümeti, sivil müsteşarın yetkilerini artırsa da bakanlıkta kritik birimlerin tamamı halen askerlerin egemenliği altında.

"İki Aya Kadar Çıkacağız. Bu Ülke İç Savaşla Kendine Gelecek"

İnternete düşen iki ses kaydı gündemi derinden sarstı. Balyozcu iki paşaya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarında, "sağlam kaynaklar"a dayandırılan haberlerde Balyozcuların yakın zamanda hapisten çıkacakları ve çoluk çocuk demeden rövanş alacakları konuşmalara yansımıştı.

Balyoz darbe planı davasından tutuklu Tuğamiral Fatih Ilgar'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, sanıkların iki aya kadar çıkacak bir kanunla serbest kalacakları ifade ediliyor. Başbakan'a ve Genelkurmay başkanlarına hakaret eden ses kaydında, "Bu ülke ya ekonomik krizle ya bir iç savaşla kendine gelecek. Bu bir savaşsa savaş yapacağız" deniliyor.

"Çoluk Çocuk Demeden Yok Edeceğiz"

İnternete düşen ses kayıtlarına önceki gün bir yenisi daha eklendi. İddiaya göre bu kez sesin sahibi Balyoz davasının tutuklu sanıklarından Tümamiral Cem Aziz Çakmak . Kayıttaki ses, sağlam kaynaklardan istihbarat aldıklarını, bir sene içinde çıkacaklarını anlatıyor. Kanlı bir rövanştan bahsediyor ve çoluk çocuk demeden intikamın alınacağını söylüyor.

Yeni AKİT 

HABERE YORUM KAT