1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyozcular Harbiye Marşıyla Karşı Çıktılar!
Balyozcular Harbiye Marşıyla Karşı Çıktılar!

Balyozcular Harbiye Marşıyla Karşı Çıktılar!

Balyoz'da tutuklama kararı üzerine sanıklar, aralarında korgereral rütbesinde asker olduğunu belirtip "Buraya onu teslim almak için Orgeneral gelecek" diye direndi.

12 Şubat 2011 Cumartesi 10:10A+A-

Balyoz davasında 133 sanık hakkında tutuklama, duruşmaya katılmayan 29 sanık hakkında yakalama ve yine duruşmada bulunmayan ancak başka suçtan tutuklu bulunan Dursun Çiçek'in de tutuklama kararı yüzüne okunması için mahkemede hazır edilmesine karar verildi.

Sanık yakınları alkışlarla, sanıklar ise marş söyleyerek kararı protesto etti. Sanıklar, aralarında Orgeneral ve Korgeneral rütbesine sahip askerler bulunduğunu belirterek kendilerini teslim almaya gelen görevlilere izin vermediler. Önce adliyeye girişler yasaklanırken ardından da duruşma salonunun kapısı kapatıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 13'üncü duruşmasında iki gün boyunca süren taleplerin tamamlanmasının ardından taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya yaklaşık 4,5 saat ara verildi. Aranın ardından saat 20.36'da Mahkeme Başkanı Ömer Diken, sanıklar ile avukatlarına iki gün boyunca yeterli konuşma süresi verildiğini belirterek, "Saatin geç olması nedeniyle tekrar söz vermek olmadığından mahkeme kararı, Hakim Ali Efendi Peksak tarafından okunacaktır." dedi.

KARAR OKUNURKEN SANIKLAR VE AVUKATLARI AYAĞA KALKMADI

Bunun üzerine sanık avukatları, "Tutuklama kararı verecekseniz bize de tutuklama kararına karşı diyeceğimizi sormak için ayrıca konuşma izni vermek zorundasınız." diye itirazda bulundu. Ancak Başkan Ömer Diken, duruşmanın bittiğini ve ara kararın okunacağını açıkladı. Avukatların, "Savunma makamı yok sayılmaktadır." şeklindeki ikinci itirazı üzerine Başkan Diken, "Savunma makamına yeteri kadar süre verilmiştir." ifadesini kullandı. Bunun üzerine avukatlar arasından, "Madem öyle, dışarı çıkalım." diyenler olsa da sessiz bir şekilde kararı dinlemeyi tercih ettiler. Ancak kararın okunması sırasında sanıklar ile avukatlarının ayağa kalkmaları gerektiği halde kimsenin ayağa kalkmadığı dikkat çekti.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Genel Kurmay Özel Harp Dairesi Başkanı emekli Korgeneral Engin Alan, Süha Tanyeri, Feyyaz Öğütçü, Mehmet Otuzbiroğlu, Şükrü Sarıışık, Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 133 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Duruşmaya katılmayan sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Nejat Bek ve Orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 29 sanık hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Ayrıca yine duruşmaya katılmayan başka suçtan tutuklu sanık Albay Dursun Çiçek'in de tutuklama kararı yüzüne okunması için tutuklu bulunduğu cezaevi aracılığıyla mahkemede hazır edilmesine karar verildi.

Mahkeme tutuklama kararına, delillerin henüz toplanmamış olması, kuvvetli suç şüphesi, adli kontrol hükümlerinin suç şüphesi karşısında yeterli olmayacağı, delilleri karartma ihtimali ile CMK 100 maddesindeki katalog suçlardan olmasını gerekçe olarak gösterdi.

GÜVENLİK TEDBİRİ ARTIRILDI

Kararın okunmasının ardından izleyici bölümünde bulunan sanık yakınları verilen kararı alkışlarla protesto etti. Sanık yakınlarından "Çocuklarınıza iyi sarılın bu gece" diye bağırdılar. Sanık yakınlarının protesto içerikli bağırmalarının ardından sanık bölümünden önce koro halinde Harbiye Marşı, ardından da Deniz Harp Okulu Marşı okundu. Duruşmanın görüldüğü salonda jandarma astsubay ve uzman çavuşlarından oluşan yaklaşık 30 kişi güvenlik için takviye edildi. İlçe, tabur ve cezaevi komutanlarının da kadrosuyla birlikte duruşma salonunda sanıkların kaçma ihtimaline karşı güvenlik önlemi aldıkları gözlendi. Duruşmanın görüldüğü binaya girişler yasaklanırken, dışarı çıkan kişilerin de tekrar girişlerine izin verilmedi.

HARBİYE MARŞIYLA HAKİME TEHDİT: ÇOCUKLARINIZA İYİ SARILIN

Oybirliğiyle alınan kararın okunması bitmeden izleyici bölümünde bulunan sanık yakınları, verilen kararı alkışlarla protesto etti. Sanık yakınlarının hakimlere hitaben, "Çocuklarınıza iyi sarılın bu gece!" diye bağırdığı duyuldu. Kararın açıklanmasının ardından sanıklar hep bir ağızdan önce Harbiye Marşı'nı, ardından da Deniz Harp Okulu Marşı'nı okudu. Sanıkların kaçma ihtimaline karşı güvenlik önlemlerinin artırıldığı gözlendi.

Bu arada haklarında tutuklama kararı verilen muvazzaflar krize sebep oldu. Duruşma salonundaki muvazzaflar, aralarında korgereral rütbesinde asker bulunduğunu belirterek, "Size onu teslim etmeyiz. Buraya onu teslim almak için orgeneral gelecek." diyerek teslim olmayı reddetti. Ardından duruşma salonunun kapısı kapatıldı. Nöbetçi savcının, tutuklama kararını 133 sanık için ayrı ayrı müzekkere haline getirip cezaevine faks göndermesi beklendi. Bu sebeple sanıklar gecenin ilerleyen saatlerine kadar mahkeme salonunda tutuldu. 00.15 itibariyle hiçbir sanık cezaevine gönderilemedi.

BALYOZ HAKİMİ: BURADA TSK DEĞİL, ŞAHISLAR YARGILANIYOR

Balyoz darbe planı davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı Ömer Diken, bir sanık avukatının, "Burada TSK yargılanıyor." sözlerine tepki gösterdi. Diken, "Burada yargılanan TSK değil. Şahıslara karşı açılmış bir dava." diye konuştu.

Duruşmada söz alan emekli Korgeneral Engin Alan'ın avukatı Ayhan Nacak, Özgür-Der, Rıdvan Kaya, Hamza Türkmen, Abdurrahman Dilipak ile Abdurrahman Koçoğlu ve Hukukçular Derneği'nin müdahillik taleplerinin reddedilmesi gerektiğini söyledi. İddianamedeki suçlamalardan zarar görmediği gerekçesiyle hükümetin de bu davaya katılma talebinde bulunamayacağını savundu. Nacak, "Burada suçlanan subay ve astsubayların bu planı yapacak yetenekte olmadığını düşünüyorum. Bahsedilen o kadar kötü bir plan ki, buradaki astsubay bile böyle bir planı hazırlamaz. Bu, subay ve astsubaylara hakarettir. Sözde darbe planını yazacak yetenekte hiçbir subay ve astsubay yoktur. O kadar kötü bir plandır ki, TCK'nın 301. maddesinin uygulanması gerekir. Orduya, subay ve astsubaylara hakarettir." şeklinde konuştu.

Bunun üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, bir şeyin altını çizmek istediğini belirterek, "Burada yargılanan TSK değil. Şahıslara karşı açılmış bir dava. Kişilerin bir kurumda çalışıyor olması, o kurumun burada yargılandığı anlamına gelmez. Dava, o kuruma açılmış sayılmaz. Burada, hakkında dava açılan gerçek kişiler yargılanıyor.'' ifadesini kullandı. Avukat Ayhan Nacak ise, "TSK'nın yüzde 15'i yargılandığı için benim şahsi kanaatim burada Türk Silahlı Kuvvetleri yargılanıyor." cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum