1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz'a Yeniden Yargılama Talebine Üçüncü Ret
Balyoz'a Yeniden Yargılama Talebine Üçüncü Ret

Balyoz'a Yeniden Yargılama Talebine Üçüncü Ret

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı cezaların onandığı Balyoz Davası’nda yeniden yargılama talebinin reddedilmesini istedi. Başsavcı yeniden yargılanma koşullarının oluşmadığı görüşünde.

A+A-

Balyoz, Ergenekon ve KCK gibi çok sayıda sanık ve şüphelinin yargılandığı davalara bakan Özel Mahkemelerin kaldırılmasının ardından bu davaların yeniden görülmesi gündeme geldi.

Balyoz Davası’nda aralarında emekli orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Ergin Saygun, Bilgin Balanlı, Şükrü Sarıışık ve emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli Korgeneral MHP Milletvekili Engin Alan’ın da bulunduğu dava 237 sanığın cezası onanırken, avukatlar yeniden yargılama talep etti.

Yeniden yargılama taleplerini değerlendiren İatanbul'daki Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Can Şükrü Gençkan, verdiği mütalaada yeniden yargılama talebinin reddedilmesini istedi. Savcı "Yeniden yargılanma koşulları mevcut değil' gerekçesini sunuarak talebin reddedilmesini teklif etti.

Mahkeme savcı mütalaasına uyup ret kararı verirse Balyoz sanıklarının yeniden yargılanma talebi üçüncü kez reddedilmiş olacak. 

'Âdil bir karar çıkacağını düşünüyorum'

Ancak bu mütalaaya rağmen  Balyoz Balyoz davasında 16 yıl hapse çarptırılan emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy'un aralarında bulunduğu 11 sanığın avukatlığını yapan Hakan Tunçkol umutlu konuştu. Öncesinde savcıdan mütalaasını vermesini isteyen Avukat Hakan Tunçkol Balyoz Davası’nda ilk kez özel yetkili mahkeme dışında bir mahkemenin bakacağını belirtirken “Ben bu mahkemenin bakış açısını merak ediyorum. Âdil bir karar çıkacağını düşünüyorum” dedi. Tunçkol, 

Son TÜBİTAK raporunda davanın en önemli delillerinden 5 No'lu harddiskin 'tarih ve saatiyle oynanmış olabilir' şeklindeki rapor vermesi üzerine birçok avukat yeniden yargılanma için İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Ancak İstanbul 10. Ağır Ceza mahkemesi de yeniden yargılama talebini reddetmişti. Bunun üzerine Tunçkol 'yeniden yargılanma talebini reddeden üç hakimin daha önce Balyoz yargılama sürecinde de bulunması nedeniyle bir kez daha itiraz etti. İtirazı haklı bulan üst mahkeme, daha önce verilen kararın kaldırılmasına hükmetti. Üst mahkeme, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'yeniden yargılama talepleriyle ilgili' yeni bir karar vermesi için farklı 3 hakim görevlendirmişti. 

Özel mahkemeler kaldırıldı, dosyalar ağır cezada

Yeniden yargılama taleblerinin arkaplanındaysa Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. Maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılması bulunuyor. Özel mahkemeler kaldırılınca bu mahkemeler dava dosyalarını diğer ağır ceza mahkemelerine gönderdi. Balyoz Planı davası da, davaya konu olan seminerin Üsküdar'daki 1. Ordu Komutanlığı'nda hazırlandığı gerekçesiyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollandı. Ardından cezaları onanan sanıklardan yeniden yargılama talepleri geldi. 

AA

HABERE YORUM KAT