1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Zihniyeti Hâlâ Faal Durumda
Balyoz Zihniyeti Hâlâ Faal Durumda

Balyoz Zihniyeti Hâlâ Faal Durumda

Hükümeti yıkmak için camileri bombalayıp, on binleri stadyumlara tıkmayı ve kendi jetlerini düşürmeyi planlayan Balyoz zihniyetinin hala faal olduğu ortaya çıktı.

02 Mayıs 2011 Pazartesi 12:34A+A-

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 9 yıldır Eskişehir'deki bir çiftliği tarikat yapılanması iddiasıyla havadan ve karadan izlediği ortaya çıktı. 2003'te başlayan yasadışı izleme faaliyetlerinde her havalanması on binlerce liraya mal olan RF-4 keşif jetleri kullanıldı. 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı ünlü 113 filoya ait uçaklar havadan, istihbaratçı askerler ise karadan Bilvanis Çiftliği'ni görüntüledi.

Adı Balyoz belgelerinde geçen Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın 1. Hv.K.K olduğu 2006-2009 döneminde Bilvanis operasyonu zirve yaptı. Çiftlikteki fidanlar ve yetiştirilen ürünler dahi fişlendi. Balanlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na emir verildiği taktirde yakın takibe aldığı çiftliğe havadan operasyon yapılabileceğini bildirdi.

Hükümeti yıkmak için camileri bombalayıp, kendi jetlerimizi düşürmeyi planlayan Balyoz zihniyetinin hala faal olduğu ortaya çıktı. Balyoz Darbe Planı'na ilişkin belgelerin ele geçirildiği Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde, Hava Kuvvetleri'ne ait 9 yıldır sürdürülen yasadışı bir çalışmaya ilişkin dokumanlar da bulundu. Gizli belgelere göre, 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yıllarca tarikatçı iddiasıyla takibe aldığı F.E'nin Bilvanis adlı çiftliğini PKK kampı gibi, havadan ve karadan yakın takibe aldı. Yasadışı takip ve gözetleme için terörle mücadele gibi amaçlarla alınan keşif jetleri bile kullanıldı. Dikilen fidanlardan yetiştirilen her türlü ürüne kadar fişlenen çiftliğe, 2007'de havadan saldırı hazırlığı bile kayda geçti.

BALYOZ BELGELERİ ARASINDAN ÇIKTI

F.E 2002'de Eskişehir Silvihisar İlçesi Aşağı Kepenk Köyü Veletler Mevkii'nde 2 bin 83 dönüm arazı alarak buraya çiftlik kurdu. 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarikat bağlantısı olduğu iddiasıyla F.E ve çiftliğini 24 Ekim 2003'ten itibaren yakın takibe aldı. 9 yıldır yapılan çalışmalara ilişkin belgeler ise Balyoz Darbe Planı'na ilişkin kritik belgelerin bulunduğu Emekli Albay Hakan Büyük'te ele geçirildi. Belgeler, görev yetkisi olmamasına rağmen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın istihbarat çalışması kapsamında Bilvanis Çiftliği'ni inşaat aşamasından günümüze kadar karadan ve havadan izlediğini, dikilen fidanlardan ve ekilen ürünlere kadar fişlendiğini ortaya koydu.

JANDARMA İSTİHBARATINDAN GÖREV ÇIKTI

Belgelere göre, 2003'ten günümüze kadar bütün 1. Hava Kuvvetleri Komutanları'nın düzenli olarak yürüttüğü yasadışı izleme faaliyeti, Balyoz Darbe Planı'nda adı geçen bugünkü Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı döneminde zirveye çıktı. Emrindeki iki subay Balyoz'da yargılanan Balanlı'nın 1. H.K.K. olduğu dönemde yürüttüğü çalışmalara ilişkin Albay Büyük'ün bilgisayarından çıkan '1'inci Hava Kuvveti Komutanlığı Dosya Özet Formu' çiftlikle ilgili izleme faaliyetlerini gözler önüne serdi. 9 madde ve eklerinden oluşan belgeye göre, İl Koordinasyon Toplantısı'nda Jandarma komutanının verdiği bir bilgiyle çiftlikle ilgili çalışmalara başlandı.

ARAZİYE CAMİ YAPILIR ENDİŞESİ

Araziye cami, okul gibi tesisler kurulabileceği değerlendirilerek elde edilen bilgiler 8 Nisan 2003'te havadan çekilen görüntüleri de 16 Mayıs 2003'te Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderildi. 2004 ila 2006 yılları arasında havadan ve karadan çekilen görüntüler de periyotlar halinde H.K.K'na iletildi. Silivrihisar Hava Maydanı Komutanlığı'nın çiftlikte dikilen ağaç fidanları ve ekim dikim yapılan arazinin dökümlerine ilişkin 14 Haziran 2003 tarihli yazısına da yer verilen belgede çiftlikteki yapılaşmaya ilişkin fişleme bilgileri ziyaretçi trafiğine ilişkin bilgilere yer verildi.

EMİR GELİRSE HAVADAN SALDIRI HAZIRLIĞI

Orgeneral Balanlı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na 2007'de gönderdiği 'gizli' ve 'kişiye özel' damgalı yazıyla Bilvanis çiftliği ile ilgili son durum hakkında bilgi verdi. Çiftliğin havadan ve karadan çekilen fotoğrafları ile çalışanlar hakkında elde edilen bilgilere yer verilen 6 sayfa eki bulunan yazıda tüyler ürperten ifadeler dikkat çekti. Yazıda emir verildiğinde çiftliğe saldırı yapılabileceği belirtildi. Balanlı şu ifadeleri kullandı: Bahse konu çiftliğe ilişkin ilgi ile gönderilen hususlara ilave olarak elde edilen bilgiler EK-A'da gönderilmiş olup, çiftliğin mevcut detaylı hava fotoğrafları incelenerek emir verildiğinde havadan yere taarruzlar icra etmek üzere ayrıntılı hedef analiz çalışması yapılacaktır."

113. FİLO'DAN ANTEN DİREĞİNE SORTİ

Türk Hava Kuvvetleri'nin en gözde birimi 113. Filo da Bilvanis operasyonunda kullanıldı. Filodaki RF 4 askeri keşif uçakları çiftlikteki yeni anten direğinden traktör sayısına, inşaat malzemelerinden hafriyat miktarına kadar her ayrıntıyı görüntüledi.

Hükümeti zorda bırakmak için hazırlanan Bilvanis operasyonu için her havalanışı on binlerce liraya mal olan savaş uçakları kullanıldı. Terör örgütleri ve diğer düşman faaliyetlerini izlemek için Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na alınan RF-4 savaş uçakları, 2003'ten bu yana belli aralıklarla havalanarak Bilvanis'i havadan görüntüledi. Çiftliğin inşaat halinden bugüne kadar geçirdiği değişim bu görüntüler kullanılarak sık sık rapor edildi. RF-4 keşif uçağının çektiği görüntülere yer verilen belgelerden Temmuz 2006 tarihli olanı da Albay Büyük'te ele geçirildi. Türkiye'nin en önemli hava üssü 113. Filo'daki uçaklarla yapılan tespitler 2005'teki durumla karşılaştırıldı. 'Kişiye özel' ve 'Gizli' damgalı mesaj forumunda çiftlikteki inşaat çalışmaları, binalardaki değişim, yol yapımı, tarım aletleri, traktör sayısı, römork, kamyonet, hafriyat, yeni anten direği,toprak alanlar, havuz gibi her türlü unsur not edildi. Belgedeki 'Çok yoğun inşaat faaliyeti' 'Yeni anten direği' '3 adet römork', '8 adet binek araç' '2 koridorlu sera' gibi komik ifadeler dikkat çekti.

KARADAN DA YASADIŞI GÖZETLEME VE FİŞLEME

Hava Kuvvetleri'nin Bilvanis operasyonunda sadece jetler değil, karada da istihbarat elemanları da kullanıldı. Orgeneral Bilgin Balanlı'nın, kolluk kuvvetleri ile ilgili kanunlara aykırı olarak askeri istihbarat personelini sivil plakalı araçlarla çifliğe göndererek istihbarat çalışması yaptırdığı tespit edildi. Balanlı'nın çalışma kapsamında köylülerin gizlice fotoğraflarını ve videoların çektirerek haklarında fişleme yaptırdığı öğrenildi.

BELGELER 'KİŞİYE ÖZEL' DAMGALI VE 'GİZLİ'

Gizli ibareli belgelerdeki 'kişiye özel' damgası dikkat çekti. Belgeler çalışmanın çok gizli yürütüldüğü izlenimi verirken, mesaj forumlarında bile 'KİŞİYE ÖZEL' damgası bulunuyor. Belgeler Bilvadin operasyonundan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın da haberi olduğunu gösteriyor.

ORAJ'DA GÖREVLİ

Albay Büyük'te ele geçirilen bir belge, Balyoz planı Oraj'ın deşifre olması durumunda yapılacaklarla ilgili Balanlı'nın görevlendirildiğini ortaya çıkarmıştı. Oraj'da aktif görev aldığı iddia edilen Balanlı, Balyoz delillerini yok etmeye çalışmakla da suçlanmıştı. Balanlı'nın Harp Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Ahmet Yavuz'a tutuklanmadan 15 gün önce, arşivlerdeki tüm "Harp oyunu ve plan seminerlerinin" imha edilmesi yönünde emir verdiği ileri sürülmüştü. 

Orgeneral Bilgin Balanlı, Şubat 2007'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderdiği yazıda, (solda) çiftliğe hava taarruzu için analiz çalışmasından söz ediyor.


Bilgin Balanlı ve eşi İffet Balanlı, Ergenekon Terör Örgütü sanığı Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da organizatörleri arasında olduğu Cumhuriyet Mitingleri'nin katılımcıları arasındaydı.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT