1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Sanığı Emekli Albaya 20 Yıl Hapis
Balyoz Sanığı Emekli Albaya 20 Yıl Hapis

Balyoz Sanığı Emekli Albaya 20 Yıl Hapis

Balyoz davası kapsamında ifadeleri alınamadığı için dosyası ayrılan 3 sanığın yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı.

A+A-

Tutuklu sanık Emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan'ın darbeye eksik teşebbüs suçundan 20 yıla kadar hapsini isteyen savcı, Levent Ersöz ve yakalamalı sanık Yüzbaşı Ali Göznek'in dosyasını ayrılmasını talep etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanık Rahtuvan hazır bulundu. Çapa Tıp Fakültesinde tedavisine devam edilen Levent Ersöz ile yakalamalı sanık Gözenek duruşmaya katılmadı.

Duruşmada söz alan Levent Ersöz'ün avukatı Hüseyin Ersöz, mahkemenin bu davaya bakmakta görevsiz olduğunu belirterek dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini talep etti. Müvekkilinin savunmasına hazırlaması için iki aylık süre isteyen avukat Ersöz, Ergenekon davasında olduğu gibi bu davada da telekonferans yöntemiyle savunma yapmasını talep etti.

Mahkeme, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesi talebini reddederek yargılamaya devam etti.

Ret kararının ardından söz alana Avukat Hüseyin Ersöz, taleplerinin uyuşmazlık mahkemesi kanunu gereğince Askeri Yargıtay Başsavcılığı'na gönderilmesini talep etti. Avukat Ersöz, dijital belgelerin sahte olduğunu ileri sürerek bilirkişi incelemesi de istedi.

Bu taleplerle ilgili görüşü sorulan savcı, bu iddiaların daha önce de defalarca yapıldığını, yargılama aşamasında cevaplarının verildiğini, mevcut delillerin karar vermeye yeterli olduğunu belirtti. Savcı, söz konusu taleplerin davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek reddini istedi.

Savcı Hüseyin Kaplan, daha sonra Emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan yönünden mütalaasını açıkladı.

Savcı Kaplan Rahtuvan'ın Balyoz darbe planı kapsamında iddia edilen suça iştirak ettiğinin sabit olduğunu kaydetti.

Sanığın, ihtilal ortamının hazırlanması için milli mutabakatın oluşturulması amacıyla gerekli eylem planlarının hazırlanması için görevlendirildiğini belirten savcı Kaplan, aynı belgelerin Gölcük'teki aramalarda da ele geçirildiğini hatırlattı. Sanığın bu yöndeki bazı toplantılara da katıldığını belirten savcı, bu nedenle darbeye eksik teşebbüsten 15 yıldan 20 yıla kadar hapsini talep etti.

Dosyanın Asreki Yargıtay Başsavcılığı'na gönderilmesi ve yeni bilirkişi taleplerini reddeden mahkeme, sanık Rahtuvan'a mütalaaya karşı savunma hazırlaması için bir sonraki duruşmaya kadar süre verdi. Levent Ersöz'e de savunması için süre veren mahkeme, telekonferans yöntemiyle savunma yapması talebini ise reddetti. Dosyanın ayrılması talebinin bir sonraki oturumda değerlendirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT