1. YAZARLAR

  2. Hasan Cemal

  3. Balyoz: MİT’ten Başbakan’a rapor gitti mi?..
Hasan Cemal

Hasan Cemal

Yazarın Tüm Yazıları >

Balyoz: MİT’ten Başbakan’a rapor gitti mi?..

A+A-

İlginçtir bizim memleketimiz! Başbakan’ı, bazı gazetecilere kendisinin de öldürülmek istendiğini söyler, bu köşeye de yansır.
Ama çıt çıkmaz.
Yine bu ülkenin Başbakan’ı tam on beş irili ufaklı suikast girişimine hedef olur, hatta bir tane cinayet organizasyonu yakınlarına kadar sızar ve bunlar da bir gün basına yansır.
Ama yine yaprak kımıldamaz.
Böylesine ilginçtir bizim memleketimiz... Şimdi bu ilginçliğin çarpıcı bir örneği daha yaşanıyor.
Balyoz Harekat Planı...
Darbe mi, değil mi?
Taraf’ın gündeme soktuğu olay kaç zamandır tartışılıyor, günlerdir manşetlerden inmiyor.
Ama nedense bir nokta gözlerden kaçıyor ya da kaçırılıyor. Oysa manşetlerden inmemesi gereken bir nokta bu.
İki hafta önce, T24 adını taşıyan internet sitesinde çarpıcı bir haber çıktı. Ergenekon sanığı olarak uzun zamandır hapiste yatan gazeteci meslektaşımız Mustafa Balbay, 2003 yılı Mayıs ayında günlüğüne bir not düşmüş. Zamanın MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun o tarihte kendisine demiş ki:
“İstanbul’a, Birinci Ordu’ya bakın, ihtilal hazır orada...”
Üstelik, MİT Müsteşarı’nın bunu söylediği tarihle, Birinci Ordu’da Orgeneral Çetin Doğan‘ın yönettiği Balyoz’a ilişkin ‘jenerik senaryo’nun tarihi birbirini tutuyor.
T24’ün bu çok önemli haberini ben, 23 Ocak 2010 tarihli Milliyet’in iç sayfalarının bir köşesinde okudum.
iki gün sonra, 25 Ocak akşamı, Cengiz Çandar’la birlikte CCN Türk’te yaptığımız Tecrübe Konuşuyor programını bu haberi okuyarak başlattık.
MİT Müsteşarı, gerçekten “Birinci Ordu’ya bakın, ihtilal hazır!” demiş mi, bunu Başbakan Erdoğan’a rapor etmiş mi diye sorduk.
Ama çıt çıkmadı yine.
Kimseler sorularımızı yanıtlamak zahmetine katlanmadı.
İki gün daha geçti.
Bu kez 27 Ocak günü bu köşenin başlığına taşıdım konuyu, “MİT Müsteşarı’ndan: Birinci Ordu ihtilale hazır!” diyerek. Taraf’ta Yasemin Çongar aynı konuyu işledi. Cengiz Çandar, Kanal 24’de tekrarladı. Ben de hafta ortası CNN Türk’ün 12 haberlerinde konuya bir kez daha dikkat çektim.
Pek öyle aldıran olmadı.
31 Ocak Pazar sabahı televizyon başında bekledim, belki gazeteciler TRT’deki programda Başbakan Erdoğan’a şu soruyu yöneltirler diye:
“Balbay’ın günlüklerine göre, MİT Müsteşarı Atasagun 2003 baharında ona ihtilal hazır demiş. O tarihte size böyle bir istihbarat ulaştırıldı mı MİT tarafından?.. Ulaştırıldıysa ne yaptınız?..”
Böyle bir soru da sorulmadı.
Ama bu arada Başbakan Erdoğan’ın ağzından aynı programın akışında şu ilginç sözler çıktı:
“Bir emekli orgeneral,(Çetin Doğan Paşa’yı kastediyor, HC) televizyonları dolaşıyor. Ortada bir gerçek var. Bir şeyler bu ülkede yapılmış, yapılmamış değil. Bazı şeyler uygulamaya konmuş. Eğer ‘Şu yoktur!’ derseniz, bu olmaz.”(Yasemin Çongar’ın Taraf’taki önceki günkü yazısından)
Evet, Erdoğan böyle diyor.
Başbakan’ın ağzından üstü biraz örtülü de olsa, “Bu ülkede bir şeyler yapılmış, bazı şeyler uygulamaya konmuş” sözü çıkıyor. Fakat, Erdoğan’ın karşısında oturan değerli Umum Neşriyat Müdürleri’miz, bunun üstüne gitmiyorlar, “Bazı şeyler uygulamaya konmuş” sözünün anlamını sorgulamak gereğini duymuyorlar.
Olabilir.
Ama bence Erdoğan’ın ağzından pazar sabahı çıkan, “Ortada bir gerçek var, bazı şeyler uygulamaya konmuş“ sözü orada duruyor, önemini koruyor.
Henüz çıt çıkmasa da, bu konu sorgulanmaya değer. Geçen gün Ankara’da bu konuyu biraz deşmeye çalıştım, ilginç ipuçları var.
Dilerim, üzerine gidilir.
Hem darbeydi değildi diye Balyoz’u tartışacaksın, hem de MİT Müsteşarı’nın ağzından çıktığı yazılan, “Birinci Ordu’da ihtilal hazırlığı!” sözünü ve Başbakan’ın “Bazı şeyler uygulamaya konmuş” sözünü de gözardı edeceksin.
Olmaz, olabilemez.

MİLLİYET

YAZIYA YORUM KAT