1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Delillerinin İmhasına Tepki
Balyoz Delillerinin İmhasına Tepki

Balyoz Delillerinin İmhasına Tepki

Hukukçular, karartmanın sürebileceğini belirterek, "Mahkemenin verdiği tutukluluk kararının doğruluğu kanıtlandı" tespitinde bulundu.

18 Şubat 2011 Cuma 11:47A+A-

Bugün'ün duyurduğu haber, tutuklama gerekçesi olarak sunulan 'delil karartma' endişesinin ne kadar yerinde olduğunu ortaya koydu. Sivil toplum örgütleri ve hukukçular, bu haberin önemli bir belge niteliğinde olduğunu ve sanıklar hakkında 'delil karartma suçundan' ek bir iddianame hazırlanması gerektiğini vurguladı. Sanıkların Balyoz delillerini yok etme ihtimalinin halen devam ettiğinin de altı çizildi.

Kuryeler birlikleri dolaştı

Balyoz Darbe Planı davasında 163 askerin tutuklanmasına yönelik 'Delil karartma olmaz' eleştirilerini boşa çıkaran gelişmeyi BUGÜN dünkü sayısında duyurmuştu. Belgeler, 2002-2003 yılına ait çok sayıda delilin 2010 YAŞ'ından sonra imha edildiğini ortaya koydu. Özel kuryeler yurt genelinde tüm birliklerde Balyoz belgeleriyle ilgili araştırma yaptı.

Suç unsuru oluşturduğu tespit edilen belgeler, tutanak tutulmadan imha edildi. Bu çalışmanın yapıldığı birliklerden biri 2. Kolordu Komutanlığına bağlı başında Balyoz sanığı Tuğgeneral Kasım Erdem'in bulunduğu 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı. Erdem'in Balyoz planının hazırlandığı dönemde tugayın komutanı olan emekli Tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun ile dönemin 2. Kolordu Komutanı Engin Alana ait belgeleri imha ettirdiği öne sürüldü.

Korgeneral Raif Akbaş'ın başında olduğu Gelibolu'daki 2. Kolordu Komutanlığı'ndaki birliklerde de Balyoz belge lerinin karartıldığı belirlendi. Akbaş'ın emri ile Kolordu İstihbarat ve İKK Şube'de görevli İstihbaratçı Albay Ömer Uçarın Ekim 2010 başında 2. Kolorduya ait tüm tugayları dolaşarak 2002 yılına ait birçok evrakı tutanak tutmadan elden toplattığı belirtildi. Kolorduda yapılan incelemelerde Balyoz davasına ait delil teşkil edecek evraklar olduğu anlaşılınca sözlü emir ile bunların imha edildiği bildirildi. Belgelerde subay ve eşlerinin istihbarat elemanı gibi takip edildiği görülüyor. Hükümetin icraatlarının da denetlenip rapor edildiği dikkat çekiyor.

İtiraz gerekçeleri çöktü

Balyoz Davası sanıklarından 1. Ordu eski Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih llğar'ın tutukluluklarına itiraz edildi, istanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan dilekçede, Doğan'ın kendisi hakkında verilen yakalama ve tutuklama kararlarının hemen ardından adli mercilere teslim olarak kaçak duruma düşmediği ve tutuklamanın gerekçelerinden sayılan kaçma ve delilleri karartma şartlarının gerçekleşmediği ileri sürüldü. Ancak BUGÜN'ün dünkü manşeti mahkemenin delillerin karartılmasına yönelik endişesinin haklılığını ortaya koydu. Mahkeme itiraz dilekçelerini 3 gün içinde karara bağlayacak. Taleplerin reddedilmesi durumunda dilekçelerin bir üst mahkeme olan istanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderileceği bildirildi.

***

MAHKEME HAKLI ÇIKTI

Emekli Başsavcısı Reşat Petek: 6 Aralık'ta Gölcük'te yeni belgelerin ortaya çıkması 'saklama, gizleme, değiştirme eyleminin' devam ettiğini gösterdi. Sizin ortaya koyduğunuz belgelerin yine yakalama kararının kaldırılmasından sonra imha edilmiş olması bu davadaki delillerin yok edildiğini gösteriyor. Yani tam da CMK'nın 100. maddesinde düzenlenen 'delil karartma, gizleme, yok etme, değiştirme, etkileme' olarak sayılan sebeplerin tahakkuk ettiğini gösteriyor. Yani ilk tutuklama kararının ne kadar doğru ve yerinde olduğu ortaya çıkıyor. 11 Şubat'taki mahkeme kararında sanıkların delilleri konumları itibariyle karartabileceği belirtiliyordu. Yani 'rütbeleri itibariyle sadece sözlü emirlerle delilleri etkileme, yok etme ihtimali vardır' diyor mahkeme. BUGÜN gazetesi olarak ortaya koydunuz ki sözlü emirle tutanak dahi tutulmadan bu deliller imha edilmiş. Kanun tam da böyle hallerde sanıklara tedbiren tutuklama kararı veriyor.

KARARTMA ŞÜPHESİ VAR

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır: Demek ki mahkemenin ulaşamadığı ve ulaşması gereken birçok delil var.  Burada sanıkların delil karartma şüphesinin olduğu varsayılır. Tutuklama gerekçesinde de suçun mahiyeti ve sanıkların konumu itibariyle delilleri karatma ihtimali vardı. Mahkeme daha önce delil karartma ile ilgili yapılan eylemleri de göz önünde bulunduracaktır. Mahkemenin tutuklama sebeplerinin ortadan kalktığına karar vermesi için bu suçun sanıklar tarafından işlenmediğine dair çok net deliller ortaya konulması gerekiyor. Ama böyle bir belgenin sunulması söz konusu değil. Belgeler ortada Suga, Oraj, Sakal var. Bunların kimler tarafından hazırlandığı belli. Bunlar üst rütbeli olduğu için Türkiye'nin her tarafındaki birliklere dağıtılan belgelerin her zaman karartma ve imha şüphesi sözkonusu. Gölcük'te çıkan belgelerde de gördük. Delilleri zemine gömmüşlerdi ve yok edeceklerdi.

TÜM İDDİALARI BOŞA ÇIKTI

Doç. Dr. Vahap Coşkun: Balyoz kapsamındaki sanıkların muvazzaf olanlarının bu şekilde bir harekette bulunmaları aslında tutuklanmalarının da haklı bir gerekçesinin olduğunu gösteriyor. Belgelerin karartılmasına dair sunduğunuz haberin doğru olması durumunda, bütün belgelerin toplandığı ve bu kişilerin delilleri karartamayacağı iddiasının boşa çıktığını görüyoruz. Yani burada halen  yargılamayı ciddi bir şekilde etkileyebilen ve selametini değiştiren bir durum ortaya çıkıyor.

HABERİNİZ DELİL NİTELİĞİNDE

Emekli Askeri Hakim Yusuf Çağlayan: Bu durum tutuklama gerekçesini teyit etmiş oluyor. Delillerin karartılması söz konusu. Bu konudaki taleplerin reddi açısından yayımlamış olduğunuz belgeler çok önemli. Hem davanın esası hem de tutuklama gerekçesi ile ilgili olarak belge niteliğindedir. Davaya esas teşkil edecek deliller sadece sizin yayımlamış olduğunuz belgelerle sınırlı değil. Daha çok belge var. Ama bu deliller karartıldığına göre potansiyel olarak diğer belgelerin de karartılacağı yönünde bir delil oluşturuyor. Tutukluluk halinin devamı açısından çok önemli. Delillerin tamamı toplatılmadan tutukluluğun devamı gerekiyor. Bunlar görev alanlarının dışına çıkıp, toplumun çoğunluğunu oluşturan kesimleri iç tehdit ilan edip ondan sonra da seçim sonucu kendi ideolojilerine aykırı çıktığı zaman darbeyi meşrulaştırmak için kullanılmak üzere bu şekilde şeyler yapmışlar. İrtica ve terör üzerinden darbe meşrulaştırma durumu söz konusu. 

ENGİN ALAN MHP'YE HAYIRLI OLSUN

Yazar Doç. Dr. Emre Uslu: Orta Anadolu'daki dindar insanlar başörtüsü ile üniversiteye gitmeye çalışırken MHP'nin başdanışmanı, yeni flaş transferi arkadaşlarını dindar mı diye fişliyormuş, evlerine adam yolluyormuş, eşlerinin etek boyunu ölçüyormuş, çocuklarının durumlarına ve alkol alıp almadıklarına bakıyormuş. Fişleyip ordudan atmaya çalışıyormuş.  MHP'ye hayırlı olsun başka ne denir? Canlı bir cunta var. Örneğin Bertan Nogaylaroğlu'nun adı Oraj planında geçiyor. Hatta 'Yakalanırsak harp oyunu diyeceğiz' diyen adam. Geçenlerde emekli olmadan önce görev yeri Genelkurmay Dış İlişkiler Başkanı'ydı. Bu adamlar kritik görevlerdeler ama ortada bir durum varsa yargılama bitene kadar görevden alınmalılar. Delil karatma olanakları ellerinde olmasın. Bunların bizzat cuntanın başında ve emir verme hükmünde olan insanlar olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla delil karartma ihtimali yok demek boş bir argüman. Emekliler yapamaz diyorlar ama ordudan emekli olmak orman genel müdürlüğünden emekli olmaya benzemiyor. Bu insanlar 13 yaşında askeri liseye girmiş. Hayatlarının 50 yılını bu arkadaşlarıyla geçirmiş. Emeklilerin de ricaları esas alınıyor. Dolayısıyla delil karartma şüphesi her zaman var.

MANŞETİ OKUDUM, YORUM YOK

Milli Savunma Bakanı Gönül: BUGÜN'ün manşetindeki haberi okudum. Olay yargıya intikal etmiştir. Prensip olarak yargıya intikal etmiş konular hakkında açıklama yapmam, yargı sürecinin tamamlanmasını beklemek gerekir.

TUTUKLAMANIN EN ÖNEMLİ GEREKÇESİ

Anayasa Komisyonu Başkanvekili Ayhan Sefer Üstün: Kanunda tutuklama nedenleri açık açık yazılmıştır. Delillerin karartılması veya kaçma ihtimali tutuklamanın en önemli nedenlerindendir. Bu haberler doğruysa delillerin karartıldığı şüphesi vardır. Bu durumda mahkemeler tutuklama kararı verebilir. Mahkemeler durduk yere tutuklama kararı vermez.

SORUŞTURMA AÇILMASI İÇİN BELGELERİ MAHKEMEYE SUNACAĞIZ

Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan: Bu durum delillerin bir kısım muvazzaf tarafından karartıldığı ihtimalini gündeme getiriyor. Çünkü o birimlere ulaşma imkanı olmadığı için sözlü emirle karartıldığını söylüyorsunuz. İmha edenler, yakanlar tabi ki delil karatma suçu işlemiştir. Kanunda bu suç olarak düzenlenmiştir. Ayrıca iddia edilen darbe eyleminin çok vahim bir suç olması da onlar açısından cezanın artırılmasını gerektirecek bir husustur. Özellikle Balyoz sanıklarını tahliye ettikleri için yargıçların görev yerlerinin değiştirildiği şeklinde ithamlar vardı. Bunu bir kez daha anlıyoruz ki planlı, programlı bir tahliye ve delillerin karartılması için maalesef zaman zaman da yargıçların bir şekilde hukuka aykırı karar vermesi suretiyle delillerin karartılması sebebiyet verdikleri açıktır. Bu aşamada deliller toplanmış, karartma tehlikesi yok demek yanlıştır. Bu işin vehametini, nerelere kadar yayıldığı mahkeme esnasında ortaya çıkacaktır. İlgili savcılar artık delillerin daha fazla karartılmadan toplatılmasını sağlamalıdır. Biz davanın müdahillerinden biriyiz. Bu belgeleri konuyla ilgili soruşturma başlatılması için mahkemeye sunarak, talepte bulunacağız.  

DAHA GÜZEL YAKALANAMAZDI

Hukuka Çağrı Platformu Sözcüsü Avukat Mehmet İlik: Delil karatmak kanunen suçtur. Bu yayınınız delillerin karartıldığını ortaya çıkardı ve hakimlerin elini de güçlendirecek bir belge oldu. Durum net bir şekilde ortada. Ama bu adamlar Genelkurmay'dan 'bu adamlar suçsuz neden alıyorsunuz, bu bir harp oyunu' demesini bekliyor, oradan medet umuyor. Çünkü önceki genelkurmay başkanı davayı sulandıran açıklamalar yaptı. 'Boru,  kağıt parçası' diyordu. Aynı hareketi yeni Genelkurmay başkanından da bekliyorlar. Ama her şey net şekilde ortada. Darbeye teşebbüs daha güzel bir şekilde yakalanamazdı. Bir sonraki adım darbedir. Bu yüzyıllık dönemde ilk defa darbeye teşebbüs edenler yargılanıyor, tane tane toplanıyor. Bu beyaz bir devrimdir.

HABER: Serbest ÖZDEN / BUGÜN

HABERE YORUM KAT