1. YAZARLAR

  2. Emre Uslu

  3. Balyoz davasının konuşulmayan delilleri (2)
Emre Uslu

Emre Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Balyoz davasının konuşulmayan delilleri (2)

A+A-

 

Geçen yazımda Balyoz davası sanıklarının sahte olduğunu iddia ettikleri kiliseler ve sinagoglar listelerinin hem Süha Tanyeri hem de Sevilay Erkani Bulut tarafından gerçek olduğunun kabul edildiğini yazmış bunu nasıl açıklayacaksınız diye sormuştum. Şimdi dönemin 1. Ordu Harekât Başkanı Süha Tanyeri’nin ifadelerindeki diğer ilginç ayrıntılarla konuyu irdelemeye devam edelim.

Soruşturmacının Tanyeri’ne sorduğu ıslak imzalı belgeler hakkında Tanyeri kendine göre ayrıntılı cevaplar veriyor. Bu cevaplar ile Balyoz Harekât Planı hakkında sorulan sorulara verilen cevaplar arasındaki çelişkiler davanın mantığını anlamak için oldukça önemli.

Çok önemsediğim şu soruyla başlayalım:

“1. Ordu Komutanlığı’nın 28 Şubat 2003 tarihli 1. ORDUKOMUTANLIĞI PLAN SEMİNERİ- 2003 İCRA ESASLARI konulu mesaj emrinde; Kor. K’lıklarınca Plan Seminerine yönelik yapılan hazırlıkların 26 Şubat 2003 tarihinde Ordu Komutanına arz edildiği, Arz esnasında Ordu Komutanının konuyla ilgili verdiği emirlerin maddelerle belirtildiği, bu maddelerde; Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryoya göre Geri Bölge Emniyet Komutanı ve Sıkıyönetim Komutan Yardımcısı olarak hazırlanacak durum değerlendirmelerinde yapılacak çalışmalara Bölgede bulunan kolluk kuvvetlerinin imkan kabiliyetleri (silah, araç, gereç, su sıkma aracı, gaz bombaları, job, kalkan, panzer gibi özel malzeme), Bölgede yer alan belediye, kamu ve özel kuruluşların bu tür faaliyetlere yönelik imkan kabiliyetleri (itfaiye, iş makineleri, fırın, aşevi, fenni hizmetler vb.) Alınacak tedbirler (toplama, sorgulama, tutuklama merkezleri, kullanılacak cezaevleri ve varsa ihtiyaçlar) şeklindeki ayrıntıların da dahil edileceği belirtilmiştir. Bahse konu plan semineri ile ilgili kara Kuvvetleri Komutanlığına herhangi bir teklif yapılmış mıdır? 3ncü ve 15nci Kor.K.lıklarınca yukarıda verilen emirlerdoğrultusunda belirtilen bilgiler toplanmış mıdır? Toplama, sorgulama, tutuklama merkezleri, kullanılacak cezaevleri ile ilgili alınacak tedbirler nelerdir? Bunların belirlenmesinin amacı nedir? Açıklayınız.”

Dikkat edin bu soruda referans verilen 28 Şubat 2003 tarihli 1. ORDU KOMUTANLIĞI PLAN SEMİNERİ- 2003 İCRA ESASLARI konulu mesaj emir ISLAK İMZALI bir emir. Balyoz sanıklarının sahte olduğunu iddia ettiği listeler tam da yukarıda yer verdiğim ISLAK İMZALI mesaj emrinde istendiği gibi hazırlanmış ve Balyozcuların kabul etmediği CD’lerin içinde toplanmış. Başka CD’lerde veya belgelerde bu listeler yok.

Yukarıdaki soruya Süha Tanyeri şu cevabı veriyor:

“Bahsedilen konulanda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na herhangi bir teklif yapılmamıştır. Çünkü Kara Kuvvetleri’nde yapılacağı bildirilen toplantı gerçek bir toplantı değil, senaryo gereğidir. 3’üncü ve 15’inci Kor. K’lıklarınca yukarıda verilen emirler doğrultusunda belirtilen bilgilerin toplanıp toplanmadığını bilmiyorum1. Ordu Plan Semineri’nde de bu hususların ayrıntılarına girilmemiştir. Sorunun devamındaki hususlarla ilgili olarak da seminerde bahsedilmemiştir.”

Tanyeri burada doğru söylemiyor. Zira gelecek yazıda örneklerini de göreceğiniz gibi seminer ses kayıtlarında rakam rakam bu hususuların ayrıntılarına girilerek konuşulduğu görülüyor. Hatırlayın Fenerbahçe Stadı’nın toplama yeri olarak kullanılacağı, gözaltına alınacak kişilere varıncaya kadar seminer ses kayıtlarında birçok konuşma var. Bunlar da Tanyeri’ni yalanlıyor. Tanyeri’nin iddiasının aksine o konular detaylı bir şekilde konuşuluyor seminerde. Dahası o konuşmalar bizzat Çetin Doğan’ın yukarıda yer verdiğim emri doğrultusunda hazırlanılarak yapılan konuşmalar.

Ayrıca “bilgilerin toplanıp toplanmadığını bilmiyorum” diyen Tanyeri aklımızla alay ediyor. Ordu komutanı emir verecek bilgilerin toplanmama ihtimali olacak. Ordunun harekât başkanı da o bilgilerin toplanıp toplanmadığını bilmeyecek, buna kargalar bile gülmez. Burada Tanyeri sıkışıyor. Bilgiler TOPLANDI yanıtı verse hangi CD’de, nerede bu bilgiler sorusu gelecek. Bu bilgiler 11. CD’den başka bir yerde bulunmadığından dolayı bu CD’de yer alan bilgileri kabul etmek zorunda kalacak. Eğer TOPLANMADI dese Ordu Komutanı’nın emrinin nasıl ve neden yerine getirilmediğini de açıklaması gerekecek. Bu nedenle o bilgilerin toplanıp toplanmadığını bilmiyorum diye konuyu geçiştiriyor.

Senaryoda yer alan bütün isimler, rakamlar, kurumlar ve kuruluşlar plan semineri uygulamaları teamüllüleri ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı emirlerine aykırı bir şekilde GERÇEK rakamlar ve isimler üzerinden hazırlanıyor; ancak plan semineri mesajındakinin aksine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na herhangi bir teklif yapılmıyor. “Çünkü toplantı gerçek değil senaryo gereğidir.” Oysa senaryo gereği toplantılarda rakamların ve isimlerin de senaryo gereği olması gerekiyordu.

Bu durumda Balyoz davası sanıklarına şu soruyu sormak gerekiyor: Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın emri gereği toplanan GERÇEK veriler, örneğin sıkıyönetimde gözaltına alınacak kişilerin listeleri, kolluk kuvvetleri listeleri, kiliseler ve sinagogların listeleri, 4X4 araçların listeleri, nerede? Hangi CD içinde bu listeler? Savunma tarafı seminerde konuşulan bu gerçek verilerin listelerini gerçek seminer CD’si diye iddia ettikleri CD’ler içinde bir yerde gösterebilir mi?

Yarın bu konunun ayrıntılarını yine Süha Tanyeri’nin çelişkileriyle birlikte anlatacağım...

acilim1@gmail.com

TARAF

 

YAZIYA YORUM KAT