1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Darbe Planı Soruşturmasında Bir İlk
Balyoz Darbe Planı Soruşturmasında Bir İlk

Balyoz Darbe Planı Soruşturmasında Bir İlk

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hava Hakim Albay Emin Hakan Özbek’in Balyoz sanıkları hakkında ‘sahte belge hazırlamak’ ve ‘iftira’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

20 Mayıs 2011 Cuma 02:28A+A-

Eskişehir'de ele geçirilen Balyoz belgeleri arasında ismi bulunan Hava Hakim Albay Emin Hakan Özbek, kendi ismi ve unvanını kullanan Hava İstihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük'ün cezalandırılmasını istedi.

Balyoz Darbe Planı soruşturmasında bir ilk yaşandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hava Hakim Albay Emin Hakan Özbek'in Balyoz sanıkları hakkında, 'sahte belge hazırlamak' ve 'iftira' suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

BALYOZ SANIĞI HAKAN BÜYÜK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen operasyonda, emekli Hava Hakim Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'de çiftlik evinde Balyoz Darbe Planı ve planın ortaya çıkması durumunda alınacak tedbirlere ilişkin yeni belgeler çıkmıştı. Emekli Albay Büyük'ten ele geçirilen belgeler, darbe planının deşifre olması durumunda plan çalışmalarının imhası ve başlatılacak muhtemel soruşturmaların askeri mahkeme kanalıyla akamete uğratılması için faaliyet yürütecek askeri personelin isimlerini içeriyordu. Balyoz soruşturmalarında şu ana kadar yüzlerce muvazzafın ismi yer alırken ilk defa bir muvazzaf subay darbe sanıkları hakkında şikayetçi oldu.

Belgelerde ismi geçen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hava Hakim Albay Emin Hakan Özbek'in basında çıkan haberler sonrası harekete geçtiği, tutuklanan Hakan Büyük hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Belgelerin kendisi tarafından oluşturulmadığını, isminin yer aldığı evrakların unvanından faydalanmak isteyen kötü niyetli kişilerce üretildiğini belirten Askeri Savcı Özbek'in, Balyoz sanığı Hakan Büyük ve diğer faillerin bulunarak cezalandırılmasını istediği ifade edildi.

DİĞER FAİLLERİN DE BULUNUP CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Özbek tarafından kaleme alınan suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı: "Yıllardır hukuk devletine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı ve bu ilkeleri savunan darbeler ve kanundışı her türlü oluşuma karşı olmuş ve daima olacak bir hukukçu olarak şahsımın iddia edildiği şekilde herhangi bir kanun dışı oluşumun içinde bulunması söz konusu olamaz. İsmimin belirli kişi veya kişilerce bu belgelere yerleştirildiği çok açıktır. Çocuklarıma bırakacağım en büyük mirasın şerefim olduğunu düşünen bir kişi olarak bu tür gerçek dışı iddialarda ismimin yer alması beni çok üzmüştür. Yukarıda genel olarak açıkladığım sebeplerden ötürü Eskişehir'de ele geçirildiği belirtilen gerçek dışı ve iftira niteliğindeki ismimin dahil edildiği belge ya da belgeleri hazırlayarak ismimi bu sahte belgelere dahil eden Hakan Büyük ve varsa diğer fail ya da faillerin cezalandırılmasını saygıyla arz ve talep ederim."

ASKERİ SAVCI ÖZBEK İFADEYE ÇAĞIRILDI

Öte yandan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Hava Hakim Albay Emin Hakan Özbek'in soruşturma kapsamında şahit olarak ifade vereceği öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ele geçirilen belgeler sonrası Askeri Savcı Özbek'in ifadesine başvuracağı, ilgili tebligatın Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavirliği'ne gönderildiği belirtildi.

MURAT ALAN / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT