1. HABERLER

  2. HABER

  3. Balyoz Darbe CD’leri 1. Orduda Hazırlandı!
Balyoz Darbe CD’leri 1. Orduda Hazırlandı!

Balyoz Darbe CD’leri 1. Orduda Hazırlandı!

Balyoz Darbe Planı Davası'nda tanık ifadelerine geçildi.

27 Şubat 2012 Pazartesi 17:55A+A-

TRT haberin verdiği bilgiye göre 2003 yılında Birinci Ordu'da darbe planlandığı iddiasına ilişkin, 249'u tutuklu 365 sanığın yargılandığı Balyoz Darbe Planı Davası'nda 78'inci duruşma yapıldı.

Orgeneral Bilgin Balanlı, Emekli komutanlar Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına'nın da sanıkları arasında yer davada, tutuklu ve tutuksuz sanıkların ilk savunmaları tamamlanmıştı.

30 Kişi Tanık Olarak İfadeye Çağrıldı

Mahkeme, yaklaşık 30 ismi tanık olarak ifadeye çağırmıştı.

Bu isimler arasında 2003 yılındaki plan semineri sonuç raporunda ve mesaj formunda imzaları bulunan Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu ile Eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt da vardı.

Başbuğ, Büyükanıt ve Kalyoncu 2 Mart'ta Dinlenecek

Emekli Orgeneraller İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt ile Orgeneral Bekir Kalyoncu 2 Mart Cuma günü tanık olarak ifade verecek.

Silivri'deki duruşmada ise, 2002-2003 yıllarında Birinci Ordu Komutanlığı'nda görev yapan 2 sivil memur tanık olarak ifade verdi.

Sivil memur Sevilay Erkani Bulut'a dava konusu bazı belgeler ile deliller arasında yer alan CD'ler soruldu.

Tanık: Belgeler Askeri Yazım Kurallarına Uygun

Sevilay Bulut, gösterilen belgelerin askeri yazım tekniğine uygun olduğunu söyledi.

İçinde Balyoz Darbe Planı'nın bulunduğu bazı CD'ler de sorulan Bulut, "Bu CD'ler bizim arşive kaldırdığımız CD'lerdir" diye konuştu.

Tanık:"CD'nin Üzerindeki Yazı Bana Ait"

Aynı birimde çalışan sivil memur Melek Üçtepe ise, dava dosyasında bulunan 19 CD'den 16'sını hatırladı, "Üzerindeki yazı bana aittir" dedi.

Davanın başından beri bazı sanıklar ve avukatlar CD'lerin sahte olduğu ve kayıtlı bilgilerin belli bir merkez tarafından kaydedildiğini iddia ediyordu.

HABERE YORUM KAT