1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMA - DOSYA

  3. Balkanlar ve Arnavutluk'ta Misyonerlik Faaliyetleri
Balkanlar ve Arnavutlukta Misyonerlik Faaliyetleri

Balkanlar ve Arnavutluk'ta Misyonerlik Faaliyetleri

Yazarımız İbrahim Sediyani, "Balkanlar’ın En Kilitli Kapısından İçeri" başlıklı yazı dizisinde Balkanlar'da Misyonerlik faaliyetlerini ele almış.

08 Mart 2011 Salı 21:59A+A-

Balkanlar'ın En Kilitli Kapısından İçeri – 12 / İbrahim Sediyani

Bu haftaki sohbetimizi normal ses tonuyla değil, "çığlık atarak" yapacağız.

Tadı "bal" ama kaderi "kan" olan "Bal-kan" coğrafyasındaki, özellikle Arnavutluk topraklarındaki Müslümanlar'ın feryâdını, işitilmeyen çığlığını dile getirmeye çalışacağız.

Yazının altında 11 tane fotoğraf görüyorsunuz... Arnavutluk'un başkenti Tiran'dan "Makedonya'nın nazar boncuğu" Ohri Gölü kıyısında bulunan ve göle adını veren, "Balkanlar'ın incisi" Ohri (Ohrid) şehrine doğru seyahat ederken, M. Ö. 146 tarihinde Romalılar tarafından inşâ edilen ve Roma İmparatorluğu'nun o zamanki Makedonya Valisi Gnaeus Egnatius'un ismi verilen tarihî Via Egnatia yolu üzerinde çektik bu fotoğrafları.

Bu fotoğrafların beşi Elbasan şehrinde, diğer altısı ise Elbasan ile Makedonya yolu üzerindeki köylerde çekildi.

Elbasan şehrinde çektiğimiz fotoğraflarda, şehri çevreleyen dağın tepesine kocaman bir Haç dikilmiş olduğunu görüyorsunuz. Nüfûsunun tamamına yakını Müslüman olan bir şehrin tepesine kocaman bir HAÇ!...

Elbasan'da nüfûsun % 90'ı Müslümanlar'dan, % 10'u ise Ortodoks Ulahlar'dan oluşuyor. Buna rağmen, şehre hâkim tepelerden birinde birkaç metre yüksekliğinde bir haçın dikili olduğunu görüyoruz.

Bu haç, şehrin Hristiyan olduğu izlenimini vermek için Ortodoks kilisesi tarafından Patrik Yanullatos'un emri ile dikilmiş bu tepeye. Şehir halkı ve yönetimi buna karşı çıkmışlar ve kiliseden bu haçın niçin dikildiğini açıklamasını istemişler. Kilise kısaca "Biz Ortodoks'uz, bunun için" diye cevap vermiş. Elbasan müftüsünün ve şehir yönetiminin gayretlerine rağmen Ortodokslar yasadışı olarak diktikleri bu haçı indirmeye yanaşmadıkları ve onu korumak için direneceklerini söyledikleri için bu aşamada Müslümanlar haçı kendileri indirmeyi tercih etmiyorlar. Zira tüm Arnavutluk'ta olduğu gibi burada da Müslümanlar'ın politik gücü ve temsil düzeyi çok zayıf. Müslümanlar'ın haklarını korumak için yaptıkları hemen herşey bir anda linç kampanyasına çevrilebiliyor.

Yazının Devamı….

HABERE YORUM KAT