Bakü'de Başörtüsü Eylemcileri Hapse Atıldı

08.01.2011 11:17
Baküde Başörtüsü Eylemcileri Hapse Atıldı
Azerbaycan'da giderek yaygınlaşan başörtüsü yasağını protesto edenlerden bazıları gözaltına alındıktan sonra hapse atıldı.

Azerbaycan eğitim bakanı Misir Merdanov okul ve liselerde hicap yasağını uygulanacağını açıklamasından sonra başkent Bakü ve diğer bölgelerde halk eylemler başlattı.  

Eylemlere Rusya'da ikamet eden Azeriler de destek verdi. Bakü'nün Binegedi ilçesine bağlı Hocasen kasabasında düzenlenen protesto gösterisi sırasında üç kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslardan Hacugulu Heşimov'un oğlu Reşid Heşimov tarafından yapılan açıklamada eylemde gözaltına alınanlara hapis cezası verildiği belirtildi.

Musavvat Gazetesi'nin haberine göre, eylem sırasında gözaltına alınan şahıslar mahkemeye çıkartılarak 10-11 gün hapis cezası ile cezalandırıldı. İddiaya göre gözaltına alınanlar, okul müdür yardımcısına hakaret ederek hicap yasağının uygulanmasına izin vermeyeceklerini söylemişler.

Ancak Reşid Heşimov suçlamaları yalanlayarak dindarların okul müdür yardımcısı ile konuşma dahi yapmadığını söyledi.

Kafkasya Müslümanları Dini İdaresi ile görüşme yapan kasaba halkı sorunlarının çözüleceğine dair söz aldı. Dini kurum yetkilileri onlara mektup yazmalarını tavsiye etti. Bölge uzmanları başörtüsü yasağının ülke genelinde uygulanmasının imkansız olduğunu belirtti. Nitekim yasağın birçok okul tarafından uygulanmadığı bilinmekte. Halkın tepkisini çekmek istemeyen iktidar temsilcileri konu hakkında açıklama yapmayarak sessizliğini koruyor.

Bu arada Kafkasya Müslümanları Dini İdaresinin başkanı Allahşükür Paşazade'nin yasak konusunda devlet başkanı İlham Aliyev ile görüşme yapacağı iddia edildi.

Paşazede sorunun bizzat devlet başkanının müdahalesi sonucunda çözülebileceğini açıklamış ve halktan eylemlerini durdurmalarını istemişti. Eylemciler bu talebe uyarak eylemlere ara vermişti.

İbrahim Ali / Dünya Bülteni

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim