1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Bağdat’ı Şii Milisler Kışkırtıyor
Bağdat’ı Şii Milisler Kışkırtıyor

Bağdat’ı Şii Milisler Kışkırtıyor

Musul eski Valisi Asil Nuceyfi, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Türk askerlerinin Musul'da konuşlanmasına sert tepki vermesinin altında İran destekli Şii milis güçlerinin olduğunu ileri sürdü.

A+A-

Irak'tak tüm Şii milis grupların emirlerini direk İran'dan aldığını vurgulayan Nuceyfi, “İran, Irak'taki milisler üzerinden Türkiye'nin askeri gücü konusunda İbadi'ye baskı uyguluyor” görüşünü ileri sürdü. Nuceyfi, halka yeni bir hayat sunabilecek ülkenin de Türkiye olduğunu ifade etti.

IRAK'IN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY YOK

Nuceyfi, İbadi'nin olası hamleleriyle ilgili de, "Bağdat'ın yapabileceği tek şey diplomatik ilişkileri kesmesidir. Çünkü, Türkiye'ye terörle mücadele konusunda destek veren bir çok ülke var. Irak ordusu ile Türk askerlerinin konuşlandığı bölge arasındaki mesafe 250 kilometredir. Bu iki bölge arasında IŞİD da var. Hiç bir şekilde Türk askerlerine saldırılması da söz konusu olamaz. Irak'ın kuzeyindeki hava sahası ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri tarafından korunuyor" ifadelerini kullandı.

ASKER TALEBİ İBADİ'DEN GELMİŞTİ

Asker talebinin bizzat İbadi'den geldiğini hatırlatan Nuceyfi, “Şii milislerin baskısından dolayı kararından vazgeçmek zorunda kaldı. Irak'ın kuzeyinde Sünni Araplardan oluşan silahlı güç meydana geldiğinin farkına vardılar” diye konuştu. Son olarak Musul ve Irak halkının Türkiye'yi gerçek dost olarak gördüklerini söyleyen Nuceyfi, "Türkiye hükümeti ve halkının yardımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu krizin meydana gelmesinden önce Irak'taki tüm Sünniler kendilerini yalnız hissediyordu ancak artık öyle olmadığı ortaya çıktı" diye konuştu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT