1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Bağdadi'den 'Hicret' Çağrısı
Bağdadi'den 'Hicret' Çağrısı

Bağdadi'den 'Hicret' Çağrısı

Irak Şam İslam Devleti’nin lideri Ebubekir Bağdadi, örgütün hilafet ilan etmesini ardından yayımlanan ilk ses kaydında "Tüm Müslümanlar Irak ve Suriye'ye gelerek Allah'ın emrine itaat etmelidir" mesajını verdi.

A+A-

Bağdadi, Twitter’da yayımlanan Ramazan mesajında, “Bu mübarek ayda Allah’ın yolunda cihat etmekten daha iyi bir çaba olamaz, değişimi kabullenin ve Allah’ın dinini müdafaa edin” ifadelerini kullandı.

IŞİD lideri ayrıca çağrısında, dünyada 'Müslümanlara karşı yapılan yanlışların intikamının alınmasını' istedi. 

Bağdadi, "İslam toprağı olan bölgelere gelmek Müslümanların görevidir. Suriye Suriyelilerin değildir, Irak Iraklıların değildir, buralar Allah'ın topraklarıdır ve tüm Müslümanların buralara gelerek Allah'ın emrine itaat etmeleri zorunludur. Devlet Müslümanların devletidir, toprak da Müslümanların toprağıdır. Her kim İslam devletine hicret etmeye güç yetiriyorsa, hicret etsin. İslam yurduna hicret etmek vaciptir" ifadelerini kullandı.

Örgüt mensuplarına silahlarına sarılma ve savaşmayı sürdürme çağrısı yapan Bağdadi, “Bu benim size tavsiyemdir, bu tavsiyeye uyarsanız Allah’ın izniyle Roma’yı da işgal edeceksiniz ve dünyanın sahibi olacaksınız” dedi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pazar günü Irak'ın Diyala vilayetinden Suriye'nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede 'hilafet' ilan ettiklerini duyurmuştu.

Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi'yi de 'halife' ve 'Müslümanların lideri' ilan etti.

Irak'ta yaklaşık üç haftadır belirli bölgelere hakim olan ve Suriye'de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle 'İslam devleti' olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak 'hilafet' çatısı altında savaşmalarını istedi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

3 Yorum