Baban Teröristti, Sen Polis Olamazsın

02.02.2012 00:59
Baban Teröristti, Sen Polis Olamazsın
Elazığ’da 20 yıl önce PKK’lı sanılarak öldürülen çoban Mahmut Çelik’in oğlunun Polis Akademisi’ne yaptığı başvuru, “kayıtlara göre baban terörist” diye reddedildi.

Aydun Yazıcı’nın Haberi:

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 1992 yılında çobanlık yapan Mahmut Çelik, hayvanları otlattığı sırada bir grup PKK’lı ile güvenlik güçlerinin çatışmasında militan sanılarak öldürüldü. Yaşamını yitirmesinin ardından Çelik’in kulakları kesilip, bacakları kırıldı; PKK’lı elbiseleri giydirildi. Öldüğü sırada 23 yaşındaki olan Çelik’in, nüfus cüzdanı ve kişisel eşyaları ise daha sonra balık tutmaya giden gençler tarafından gölde bulundu. Dönemin Refah Partisi milletvekilleri aileye taziye ziyaretinde bulundu. Necmettin Erbakan ise Meclis kürsüsünden, “Bu çoban öldürüldü, terörist süsü verildi” dedi.

Aile yaklaşık 20 yıldır, olayın aydınlatılmasını beklerken Çelik’in bugün 20 yaşında olan oğlu Mustafa Çelik’in Polis Akademisi’ne başvurusu sırasında bır acı daha yaşadı. Ağabey Salih Çelik, yeğeninin polis olmak için yaptığı başvurunun sonucunda, “Babanız kayıtlarda terörist olarak geçiyor, polis olamazsınız” yanıtı verildiğini söyledi. Aile bu yanıt üzerine Karakoçan Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Kardeşinin ölümü ile ilgili bugüne kadar yaptıkları suç duyurularından hiçbir sonuç alınamadığını belirten Çelik, “Onu bilerek öldürdüler. O askerden yeni gelmiş masum bir çobandı. Annem yıllardır kardeşimin ölümüne ağlıyor, ağlamaktan kör olmak üzere. Yeter artık, hayatımız karardı. Yetkililerden olayın sorumlularını bulmasını istiyoruz” dedi.

TARAF

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim