1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Babamı Benden Alanları Asla Affetmeyeceğim”
“Babamı Benden Alanları Asla Affetmeyeceğim”

“Babamı Benden Alanları Asla Affetmeyeceğim”

Suriye’de Beşşar Esed’in askerleri tarafından eşleri katledilen Suriyeli kadınlar ile çocukları, iltica ettikleri Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, yaşadıkları kötü günleri unutmaya çalışıyor.

A+A-

Suriye'de eşleri katledilen Suriyeli kadınlar, çareyi çocuklarıyla birlikte Türkiye'ye iltica etmekte buluyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki akrabalarının yanına 4 gün önce 3 çocuğuyla yerleşen Merve Mutlak ile bir çocuk annesi Rihap Kaccural da ülkelerinde yaşadıkları acı dolu günleri unutmak istiyor.

“Eşimi Alıp Götürdüler”

Mutlak, AA muhabirine, Humus'ta yaşarken hava saldırılarının şiddetini arttırmasıyla bölgeyi terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Humus'tan otomobille İdlib'e giderken Beşşar Esed’in askerlerinin yolu kesip eşini zorla dışarı çıkardığını anlatan Mutlak, “Uzun süre direnmemize rağmen bizi dinlemediler ve eşimi alıp götürdüler. Ben ve çocuklarım, 20 kilometre yürüyerek İdlib'e ulaştık.” dedi.

“Eşimin Şu An Bir Mezarı Bile Yok”

Eşinin, yerini bilmedikleri bir bölgede cezaevine konulduğunu öğrendiklerini dile getiren Mutlak, şöyle devam etti:

“Eşim kendi hâlinde, çocukları için ekmeğinin derdinde olan biriydi. Suçsuz yere alıkonuldu. Bir yıl sonra hayatını kaybettiğini haber aldık ve yıkıldık. İdlib'de kaldığımız sürede akrabalarımızın evi, varil bombasının hedefi oldu. O saldırıda 3 yakınımızı kaybettik. Ben ve çocuklarım hafif yaralarla kurtulduk. Eşimin acısı tazeyken, bu saldırı bizi tamamen yıktı. Hayat arkadaşımın şu an bir mezarı bile yok, nerede onu bile bilmiyoruz. Acım içimde kor gibi büyük. Ondan geriye fotoğrafları ve 3 emaneti kaldı. Onlara gözüm gibi bakacağım. Savaşın bitmesini ve ülkemize dönmeyi istiyoruz.”.

“Babamı Çok Özledim”

Babasının aldığı son hediye oyuncak ayıyı yanından ayırmayan 7 yaşındaki Melek Mutlak ise “O benim canım babam, size ne yaptı da öldürdünüz? Artık sevebileceğim babam yok. Onu benden alanları asla affetmeyeceğim. Babamı neden öldürdünüz? O dünyalar iyisiydi.” diye konuştu.

Babasını çok özlediğini ifade eden Mutlak, savaşın bitmesini, babasının mezarını bulup başında duâ etmeyi istediğini kaydetti.

“Cezaevinde İşkenceyle Öldürüldü”

Suriyeli 20 yaşındaki Rihap Kaccural ise eşinin Hama'da bir yıl önce kaybolduğunu, sonradan konulduğu cezaevinde işkenceyle katledildiğini öğrendiklerini söyledi.

Kaccural, “Eşimi Şam'a götürdüklerini öğrendikten sonra bir daha haber alamayacağımızı biliyorduk. Çünkü Şam rejimin kalesi ve oraya gidenin bir daha dönme şansı bulunmuyor. Bunu yapanlar inşallah bir gün en ağır cezaları alır. Annem ve babamla birlikte bir evladımla Reyhanlı'ya geldik. Burada hayatımızı güç de olsa sürdürüyoruz.” dedi.

Geçimlerini günübirlik işlerde çalışarak sağladıklarını bildiren Kaccural, yaşadıkları kötü günlerin acısını her zaman yüreklerinde taşıdıklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT