1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Baas Suriye'de Pazartesi Günü 83 Kişiyi Katletti
Baas Suriyede Pazartesi Günü 83 Kişiyi Katletti

Baas Suriye'de Pazartesi Günü 83 Kişiyi Katletti

Suriye’nin çeşitli kentlerinde Baas ordusunun halka yönelik düzenlediği saldırılarda çoğunluğu Hama kentinde olmak üzere 83 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Baas ordusunun çeşitli kentlerde halka yönelik düzenlediği saldırılarda çoğunluğu Hama kentinde olmak üzere ölü sayısının 83'e yükseldiğini duyurdu.

Örgüt, Hama'da, Baas ordusunun ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda 30 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin yaralandığını ve çok sayıda evde hasarın meydana geldiğini belirtti.

Örgüt, Humus'ta 19, Halep'te 8, başkent Şam'ın banliyölerinde 11, İdlib'te 7, Deyru'z-Zor'da 4, Dera'da 3 ve Haseke'de bir olmak üzere ülke genelinde Esed güçlerince açılan ateşte ölenlerin sayısının 83'e çıktığını aktardı.

Suriye Genel Devrim Konseyi ise başkent Şam'ın Kadem, Kabun, Midan, Mezze, Aseli, Yermük ve Haresta banliyölerinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını bildirdi. Konsey, akşam saatlerinde Kafr Susa ve Filistinlilerin yoğun olarak yaşadığı Yermük semtinde de çatışmaların ardından, şiddetli patlamaların meydana geldiğini aktardı.

Başkentin birçok bölgesinde yoğun silah seslerinin yükseldiğini belirten Konsey, muhaliflerin başkentin bazı ana yollarını trafiğe kapatarak lastik yaktığını ifade etti.

Ürdün sınırına yakın Dera Atame'de top ve havan mermilerinin yerleşim birimine düşmesi sonucu ölü ve yaralıların olduğunu, Atame'de Esed ordusunun saldırılarının devam ettiğini dile getiren Konsey, Dera Humus, Hama, İdlib, Deyr Ez Zor ve Şam'ın banliyölerinde Baas ordusu ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Dera hava istihbarat biriminden çok sayıda askerin Özgür Suriye Ordusu'na katıldığını dile getiren Konsey, Humus'ta nizami orduya karşı mücadele eden Faruk Tugayları'nın Şam'a yöneldiğini ve Özgür Suriye Ordusu ile birlikte savaşacaklarını ileri sürdü. 

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum