1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Baas Rejimine Karşı Savaşan Iraklı Kürt Gençleri
Baas Rejimine Karşı Savaşan Iraklı Kürt Gençleri

Baas Rejimine Karşı Savaşan Iraklı Kürt Gençleri

Irak Kürdistanı’nda yayın yapan medya organlarında bir süredir Suriye savaşına katılan gençlerle ilgili tartışmalar sürmekte.

A+A-

Irak Pulse’den Abdulhamid Zebari’nin Haberi:

Irak Kürdistanı’nda yayın yapan medya organlarında bir süredir Suriye savaşına katılan gençlerle ilgili tartışmalar sürmekte. Tartışmalar özellikle Süleymaniyeli bir Kürt gencin Halep’te öldürülmesi haberinden sonra yoğunlaştı. Basında Suriye’ye cihada giden gençlerin Kürt partililerce yakalandıkları haberleri de yer almakta.

Şubat ayında Kürt gazeteleri Hindistan’da eczacılık okuyan bir gencin okulunu bırakıp Suriye rejimine karşı savaşmak için gidip öldüğü haberini geçtiler. Gencin adı Howkar Muhammed Kürdi idi. Suriye devrimine katılan yabancıların blogunda yer alan bilgiler şöyleydi: “Irak’ın Süleymaniye kentinden 25 yalındaki şehit Raciv Gandi Üniversitesinde eczacılık öğrencisiydi. Eğitimini bırakıp Suriye’deki kardeşlerinin safında savaşmaya ve onlara tıbbi yardımda bulunmaya karar verdi. 12 Şubat 2013 tarihinde Halep’te şehid düştü.”

Bu olaydan üç ay sonra Kürdistan Demokratik Birlik Partisi (PYD)’nin sayfasında Suriye-Türkiye sınır bölgesindeki Aynel Abd köyünde Cephetun Nusra mensubu üçü Kerküklü beş gencin yakalandıkları duyuruldu.

Köydeki çatışmada 11 kişinin öldüğü ve Cephet’un Nusra’nın beş mensubunun yakalandığı ifade edildi. Bu kişilerden birinin Suudi vatandaşı, birinin Avrupalı ve 3’ünün ise Kerküklü Sorani Kürt gençleri olduğu açıklandı.

Irak Kürdistanı’ndaki İslami partiler yakın irtibatlarına rağmen Suriye’de cihada katılan gençler konusunda açıktan konuşmayı tercih etmiyorlar.

Kürt Bölgesinde bir dizi İslami parti bulunmakta. En aktif olanları 1994’te kurulan Kürdistan İslami Birlik partisi. Kürt parlamentosundaki 11 sandalyeden 6’sına sahip olan ılımlı bir parti.  

Kürdistan’da İslami Grup ise parlamentoda 4 sandalyeye sahip ve Kürt Federe Yönetimine muhalif. Irak’ta Saddam rejiminin devrilmesinden sonra Amerikalılarca tutuklana Ali Bapir grubun liderliğini yapıyor.

Şeyh Ali Bapir 10 Temmuz 2003’te Amerikalılarca bir operasyonla yanındaki korumalar ve diğer grup liderleriyle birlikte tutuklanmış ve önce helikopterle Musul’a sonra Bağdat Cezaevine götürülmüşlerdi.

Kürdistan İslami Hareketi de 1987’de kurulmuş ve parlamentoda 2 milletvekili bulunan ve ayrıca federe yönetimde bir bakana sahip bir parti.

Al-Monitor’a konuşan al-Hoda Stratejik Araştırmalar Merkezi müdürü Muhammed Baziani Suriye muhalefeti saflarında Kürt gençlerinin bulunmasını tarihleri boyunca büyük acılar çekmiş Kürtlerin Suriye halkına yapılan zulümlere sessiz kalamamaları”na bağlıyor. Bununla birlikte cihadilere katılan gençlerin sayısının fazla olmadığını da ekliyor.

Hasan Soylu HAKSÖZ HABER İçin Çevirdi

HABERE YORUM KAT