1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Baas Diktatörlüğüne İçeriden Tepki
Baas Diktatörlüğüne İçeriden Tepki

Baas Diktatörlüğüne İçeriden Tepki

Suriye’de Baas diktatörlüğünün Müslüman halka yönelik katliamlarına dayanamayan iki milletvekili istifa etti... Şam'dan Hasan Doğan kardeşimiz bildiriyor:

23 Nisan 2011 Cumartesi 19:54A+A-

Hasan Doğan / Haksöz-Haber / Şam

Özgürlük talebine kurşunla cevap veren Beşar Esed yönetimine yönelik tepkiler giderek artıyor. Suriye parlamentosundan iki milletvekili El-Cezire televizyonuna bağlanarak milletvekilliğinden istifa ettiklerini açıkladılar. Der'a milletvekilleri Nasır el Hariri ve Halil el Rufai yaptıkları açıklamalarda ülkede resmen katliam yapıldığını belirterek, bu şartlarda milletvekilliği yapamayacaklarını ifade ettiler. El Hariri ve el Rufai ayrıca Baas Partisi'nden de istifa ettiklerini, bundan sonra Suriye halkının özgürlük talebine destek vermek için çalışacaklarını açıkladılar.

Daha önce de Suriye Devlet Televizyonu'nda çalışan Mahir Theeb isimli bir gazeteci, özgürlük isteyen göstericiler hakkında yaptıkları yalan haberler nedeniyle artık utandığını ifade ederek istifa etmişti.

Muhaliflere Destek Artıyor

Bu arada Suriye'nin tanınmış simaları üst üste devrimcilerin mücadelesine destek verdiklerini açıklamaya başladı. 1925 yılında Fransızlara karşı verilen özgürlük mücadelesinin en ünlü Dürzi liderleri olan Sultan el Atraş'ın kızı Munteha el Atraş halkın Suriye diktatörlüğüne karşı verilen mücadeleyi mutlaka kazanacağını ifade ederken, Beşar Esed'in de babasından farkı olmayan bir diktatör olduğunu söyledi. Atraş Şam'da Haksöz-Haber'e yaptığı özel açıklamada, "Özgürlük için canlarını ortaya koyan Suriyeli gençlerin verdiği mücadeleyi sonuna kadar destekliyorum." dedi.

Suriye'de yaşayan tanınmış Sünni âlimlerden Muaz el Hatip, İmadeddin Reşit, Enes Ayrut ve Şeyh Ahmet Sayesine de göstericilere destek verdiklerini açıkladılar.  Göstericilere verdiği destek nedeniyle daha önce gözaltına alınan âlimlerden İmadeddin Reşit haftalardır Suriye zindanlarında tutuluyor. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum