1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Azez’de IŞİD ve Kuzey Kasırgası Çatışması
Azez’de IŞİD ve Kuzey Kasırgası Çatışması

Azez’de IŞİD ve Kuzey Kasırgası Çatışması

Irak Şam İslam Devleti grubu (IŞİD) ile Kuzey Kasırgası grubu arasında çıkan çatışma sonrası Azez, IŞİD'in eline geçti.

A+A-

Çatışmaların durması için arabuluculuk yapan Halep'in en büyük silahlı grubu Tevhid Tugayı Sözcüsü Ebu Firas, "Maalesef Irak Şam İslam Devleti grubu ile Kuzey Kasırgası grubu arasında dün gece istenmeyen olaylar yaşandı. İki tarafın da kayıpları var. Tevhid Tugayı ise olayı yatıştırmaya ve arabuluculuk yapmaya çalışıyor" dedi.

Tevhid Tugayı Basın Sözcüsü Ebu Firas AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD grubunun Türkiye sınır kapısına ilerlemek istediğini belirterek, "Selame sınır kapısı bizim kontrolümüzde. Dün geceden itibaren asker sevkiyatı yaptık. Sınır kapısını sonuna kadar koruyacağız" diye konuştu.

Yaşanan gerginlik sonrası es-Selame sınır kapısını geçici süreliğine kapattıklarını ifade eden Ebu Firas, "İki grup arasındaki gerginliği yatıştırmaya çalışıyoruz. IŞİD grubunun Azez kentinden çekilmesini istedik. Azez'i yerel yönetime devretmesini ve kontrol noktalarından çekilmesini talep ettik. Ayrıca iki tarafta da sayısını tam olarak bilmediğimiz esirler var. Onların bırakılması için de görüşmeleri sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Ebu Firas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olay, Irak-Şam İslam Devleti grubunun Azez'de görev yapan bir yabancı doktoru tutuklamak istemesiyle meydana geldi. Kuzey Kasırgası grubu buna izin vermeyince iki taraf arasında çatışma yaşandı. Ölü sayısı tam olarak belli olmasa da bölgedeki aktivistler IŞİD grubundan 7, Kuzey Kasırgası grubundan 4 kişinin öldüğünü ifade ediyor. Ayrıca bir de yerel gazeteci hayatını kaybetti."

Dün gece yaşanan çatışmalar sonrasında Irak Şam İslam Devleti grubu Türkiye sınırına 5 kilometre uzaklıktaki Azez kentini ele geçirmiş ve Selame sınır kapısına doğru yönelmek isterken Tevhid Tugayı tarafından durdurulmuştu.

***

IŞİD, EL-FARUK ve NASR TUGAYLARINA SALDIRACAĞINI İLAN ETMİŞTİ

Öte yandan birkaç gün önce de çeşitli haber sitelerine IŞİD’in Halep’te çeşitli direniş gruplarını hedef aldığı yönünde haberlere yer verilmişti. IŞİD, Halep’te el-Faruk ve Nasr olarak tanımladığı ve münafık şeklinde nitelendirdiği iki tugaya saldıracağını ilan etmişti.

İşte IŞİD’in münafık ilan ettiği direniş gruplarına saldıracağını duyurduğu metnin çevirisi:

Bismillahirrahmanirrahim

Allahu Teâlâ şöyle buyurdu: “Kendilerine savaş açılan müslümanlara, zulme uğramaları sebebiyle cihad için izin verildi. Şüphe yok ki Allah'ın onlara yardım etmeye gücü yeter.” (Hac/39)

Allah'u Teâlâ şöyle buyurdu: “Kim size saldırırsa size saldırdığı gibi siz de onlara saldırın.” (Bakara/194)

Herkese Nusayri kâfir Esed rejiminin açık ve haksız saldırısını bildirmek istiyoruz. Irak, Şam ve zalimlere direnen onurlu Halep kentindeki İslam devletinin karargâhını hedef almıştır. Bu saldırı önce korkak hava füzelerinin atılmasıyla gerçekleşmiş daha sonra taraftarları ve yardımcıları yeryüzündeki münafıkları da yanlarına alarak, karargâhın önünde çıkartılan silahlı bir gösteri marifetiyle Buhterî medresesinde konuşlanan devlet karargâhına zorla girme teşebbüsünde bulunmuşlardır. Daha sonra da bunlar, sizin oğullarınızdan ve kardeşlerinizden oluşan bir kısmı muhacir, bir kısmı ensar olan İslam devletinin askerlerine sözlü ve fiili saldırıda bulunmuş; silahla ateş etmiş; bombalar atmış ve arabalarını parçalamışlardır.

Beşşar yukarıdan saldırırken onlar da aşağıdan saldırmışlardır. Bu, muhakkak ki rejimin ve yandaşlarının ve Şebbihanın tam da bu şekilde olması için tertip ettikleri bir iştir.

Dolayısıyla Irak, Şam -Halep vilayeti doğu kesimi- İslam Devleti "curuf atma" adını verdiğimiz Allah'ın izniyle rejimin ajanlarını, Şebbihayı ve İslam devletine açıkça saldıranları hedefleyen -ki başta Faruk bölüğü ve Nasr taburu vardır- askeri bir operasyon yapacağını ilan eder.

Bu iki tabura karşı tavrımız: Bu iki taburun bu korkakça işe karışmaları, kışkırtmaları ve İslam Devletinin askerlerini hedef almalarının sabit olmasıyla -kesinleşmesiyle- ortaya konulmuştur. Keza, barikatlarından salih mücahitlere ateş açılmış ve saldırıda bulunulmuştur.

IRAK VE ŞAM İSLAM DEVLETLERİ

HALEP KENTİ / DOĞU KESİMİ

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum