1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Azez-Cerablus’ta Güvenlik Koridoru Derinleşiyor
Azez-Cerablus’ta Güvenlik Koridoru Derinleşiyor

Azez-Cerablus’ta Güvenlik Koridoru Derinleşiyor

TSK destekli ÖSO güçleri Fırat Kalkanı Harekatı’nın ikinci haftasında Suriye’nin kuzeyinde kurdukları güvenlik koridorunu iç kesimlere genişletiyor.

A+A-

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon hava kuvvetlerince Halep’in kuzeyinde terör tehditlerine karşı 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı, 14. gününe girdi. 

TSK'nın desteğiyle Suriye’nin Türkiye sınırında IŞİD’in kontrol ettiği Azez-Cerablus hattını IŞİD ve PYD’den arındırmaya devam eden ÖSO, iki bölge arasındaki fiziki bağlantıyı önceki akşam sağlamıştı.

Böylelikle, IŞİD’in Türkiye sınırı ile herhangi bir teması kalmamıştı.

İkinci haftası bugün tamamlanacak harekatta TSK desteğiyle ÖSO’nun IŞİD ve PYD-PKK’dan kurtardığı alan yaklaşık 680 kilometrekareye ulaştı.

Dün Azez-Cerablus bölgesinde 7 köy daha ele geçiren ÖSO, Cerablus-Sacu Çayı hattında ulaştığı 24 kilometrelik derinliğin yanısıra, farklı bir yönden de güneye açılıyor.

ÖSO, Azez-Cerablus hattını birleştirdiği Kadıköy noktasından güneye doğru 14 kilometre ilerledi. 

Harekat, bu aşamadan itibaren, IŞİD’i gerilettikçe PYD’nin Azez-Cerablus hattına çıkışının önünde büyük bir set çekmiş olacak.

PYD/PKK’nın Münbiç’ten batıya çıkışı ya da Hatay’ın karşısındaki Afrin ilçesinden Münbiç’e doğru ilerlemesi bölgedeki ÖSO engeline takılacak.

Halep'in kuzeybatısında Türkiye sınırındaki Afrin'de iç savaşın başından bu yana varlık gösteren PYD/PKK, buradan Azez-Cerablus hattına çıkıp Fırat Nehri'nden gelen güçleriyle birleşmek için muhaliflere saldırmıştı. Örgüt, geçen şubat ayında Tel Rıfat ilçesi ve Şeyh İsa beldesini alarak, Azez-Cerablus hattına Afrin yönünden de temas sağlamıştı. 

Diğer taraftan, AA muhabirinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, IŞİD merkez üssü olan Rakka ilini savunabilmek amacıyla, buranın kuzeyindeki Bab ilçesi ve kuzey kesimlerinde militan, silah ve mühimmat yığınağı yapıyor.

Güvenlik kaynakları, AA’yla, IŞİD’in, direniş hattı olarak Bab’ın Soran ve Ahtarin beldelerini belirlediği tespitini paylaştı.

thumbs_b_c_204b241d4a5d61b5577751f2fbacc194.jpg

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum