1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Azerbaycan’ı Savaş İçin Yüreklendiren de, Erdoğan imiş..
Azerbaycan’ı Savaş İçin Yüreklendiren de, Erdoğan imiş..

Azerbaycan’ı Savaş İçin Yüreklendiren de, Erdoğan imiş..

‘Azerbaycan- Ermenistan’ arasındaki son sürtüşmeler konusunda Ermenistan Başkanı Serj Serkisyan’ın Erdoğan’ı suçlamasına şaşmamak gerek..

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi değerlendiriyor:

Önce bir nokta: Dünkü yazım üzerine bazı okuyucular, Azerbaycan konusunda, 100 yıl öncelerdeki büyük fedakârlıklara değinilmemesini noksanlık olarak nitelemişler; doğrudur. 

Gerçekten de, Şarq Cebhesi Komutanı Kâzım Karabekir Paşa’nın emrindeki Osmanlı Orduları’nın, Güney Kafkasya’yı düşman güçlerinden temizleyip, Bakû’ya kadar girişi; hele de Enver Paşa’nın kardeşi ve Kafkas İslam Orduları komutanı Nurî (Killigil) Paşa’nın adı, hâlâ azerî halkının yâdındadır.

Bu arada, Azerbaycan’ı, 1921’deki Gümrü Andlaşması’yla (ve Lenin’e gönderdiği ilginç bir telgrafla) kimin bıraktığının unutulmadığını da hatırlayalım.

***

‘Azerbaycan- Ermenistan’ arasındaki son sürtüşmeler konusunda Ermenistan Başkanı Serj Serkisyan’ın Erdoğan’ı suçlamasına şaşmamak gerek..

Ama asıl önemlisi, İran’ın stratejik yorumlar yapmasıyla meşhur Tabnak isimli sitede 4 Nisan 2016 günü, 578 278 kod numaralı yorumda yazılanlara ne demeli?

***

Yazının Devamı>>>