1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AZERBAYCAN

  4. Azerbaycan'da Muhalefeti Meydanlarda...
Azerbaycanda Muhalefeti Meydanlarda...

Azerbaycan'da Muhalefeti Meydanlarda...

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bugün de ana muhalefet sokağa indi. Başkentteki en büyük meydanı dolduran göstericilere polis müdahale etti.

A+A-

Azerbaycan'ın muhalif partisi Musavat, Bakü'deki Fevvareler Meydanı'nda gösteri düzenledi. Ancak saatler öncesinden bölgeye intikal ettirilen yüzlerce polis, gösteriye katılmak isteyen gençleri gözaltına almaya başladı.

"YÖNETİM İSTİFA" SLOGANLARI

Gözaltına alınanlar içinde Musavat partisi yönetim kurulu başkanı Arif Hacılı da bulunuyor. Ünlü Azeri şairi Genceli Nizami'nin ismini taşıyan sokakta hareket eden göstericiler parka doğru ilerlemeye başladı. Göstericiler yönetimi istifaya çağıran sloganlar da attı ma bir kısmı polis tarafından yakalandı.

AGİT TEMSİLCİLERİ GÖSTERİLERİ TAKİP EDİYOR

Gösterinin AGİT temsilcileri tarafından da takip edildiği belirtildi. Başkent Bakû'nün Sebail ilçe emniyet biriminden yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 40 kişi gözaltına alınmış durumda. Ancak kaynaklar, gözaltına alınanların karakola götürülmediğini, götürüldükleri yerin ise bilinmediğini belirtiyor.

Eylemi takip edenler arasında hakim Yeni Azerbaycan Partisinin temsilcileri de bulunuyor. Iktidar partisinin yönetim kurulu başkan yardımcısı ve millet vekili Mübariz Gurbanlı, millet vekilleri Siyavuş Novruzov ve Kerim Kerimli de bölgede bulunmakta.GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA ÜNLÜ İSİMLER VAR

Görgü tanıklarının ifadesine göre göstericiler hem polis araçları hem de özel taksilerle götürülmekte. Ancak taksicilerin onları karakola götürmediği iddia edildi. Gözaltına alınanlar içerisinde Musavat parti başkan yardımcısı Tofig Yakublu ve yazar Mirze Sakit de bulunmakta.

POLİS GÜÇ KULLANMADA GERİ ADIM ATTI

Bu arada dün gençlerin eyleminde ve  bugün de emniyet birimlerinin göstericilere karşı, aşırılıktan kaçınmaya özen gösterdiği görülüyor.

Önceki yıllardan farklı olarak istisnai durumlar olmakla beraber emniyet birimleri göstericilere sert müdahalede bulunmamakta. Bunun özel bir talimatla gerçekleştiği tahmin ediliyor.

İbrahim Ali / Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT