1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ayrıştırmaktan Şikayet Edene Bak!
Ayrıştırmaktan Şikayet Edene Bak!

Ayrıştırmaktan Şikayet Edene Bak!

Alevi bir gencin öldürülmesini protesto için yürüyenlerin Okmeydanı’nda öldürülen 2. vatandaşı görmezden gelmeleri ayrıştırma değil mi?

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Zaman gazetesi Alevi derneklerinin dün Şişli’de yaptıkları protesto eylemini ilginç bir başlıkla vermiş: “Aleviler, Uğur Kurt için yürüdü: Yeter artık toplumu ayrıştırmayın

Eylemin ruhuna uygun olarak gazete hedefe Başbakanı koymuş ve ayrıştırma çabası içinde olmakla suçlamış. Aşağıda ayrıntısını bulabileceğiniz haberden öğrendiğimiz kadarıyla sağanak yağmur altında ama büyük bir olgunluk içinde gerçekleştirildiği bildirilen eylemde Alevi kanaat önderleri Alevilerin sistematik bir saldırı altında olduğunu vurgulamış ve sabırlarının azalmakta olduğunu hatırlatmışlar. Habere seçilen resimden de bu mesajı gazetenin özellikle öne çıkartma çabası içinde olduğunu anlamak zor değil.

Yürüyüşte öne çıkarılan tema Alevilere yönelik saldırganlık! Okmeydanı’nda çıkan olaylar sırasında Cemevi bahçesinde taziye için bulunan Uğur Kurt adlı bir gencin polisin silahından çıktığı düşünülen bir merminin kafasına isabet etmesiyle ölmesi doğrudan Alevilere yönelik bir saldırı olarak sunulmakta. Alevi dernekleri bu olaylardan ötürü hükümeti toplumu ayrıştırmak ve Alevileri hedef almakla suçluyorlar.

Mamafih görmezden gelinen bir gerçek var. Okmeydanı’daki olaylar sırasında sadece Uğur Kurt ölmedi. Ayhan Yılmaz adlı bir vatandaş da hayatını kaybetti. Bu kişinin polislere atılan parça tesirli bombanın patlamasıyla hayatını kaybettiği biliniyor. Bu durumda Uğur Kurt’un öldürülmesi protesto edenlerin Ayhan Yılmaz hakkında ne düşündüklerini bilmiyoruz.

İki ihtimal mevcut: 1- Gezi olaylarında olduğu gibi vatandaşların hayatını kaybetmesi ancak polislerce öldürülmüşse protestoyu hak ediyor! Sol örgütlerce öldürülmekse görmezden gelmeyi gerektiriyor! Daha önce de Berkin Elvan için koparılan kıyametin Burak Can’a sıra geldiğinde bir anda sükunete dönüştüğünü görmüştük. 2-Cinayetin protesto edilmesi için ölenin Alevi olması gerekiyor!

Bu çifte standartçılık, bu tutarsızlık o kadar belirgin ve baskın ki, Uğur Kurt’un öldürülmesi için yürüyüş yapanlar aynı olaylar sırasında hayatını kaybeden zavallı bir insanın adını dahi ağızlarına almıyorlar. Muhtemelen kendi yandaşlarınca öldürülmesinin verdiği suçluluk duygusuyla bu cinayeti örtmeye çalışıyorlar. Ve hem de hiç utanmadan, sıkılmadan, ayrımcılıktan, ayrıştırmaktan şikayet ediyorlar! Pişkinliğin böylesi de az görülür! 

***

Yeter artık toplumu ayrıştırmayın
Zaman

 

Alevi dernekleri, Okmeydanı’ndaki cemevinde katıldığı cenaze töreninde başından vurularak hayatını kaybeden Uğur Kurt için dün Şişli Halaskargazi Caddesi’nde yürüyüş düzenledi.

Yağmur altındaki yürüyüşe katılan Aleviler, sloganlar attı. 2 bin civarında protestocunun katıldığı yürüyüş, Pangaltı’da yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir, gençlerin öldürülmesine ve toplumun ayrıştırılmasına ‘yeter artık’ dediklerini söyledi.

İstanbul Şişli Meydanı’ndan başlayarak Pangaltı’ya kadar devam eden yürüyüşe, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı, Özgür Demokratik Alevi Derneği ve Gazi Cemevi Vakfı katıldı. Şişli Meydanı’nda toplanan grup, saat 13.00 sularında yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında yağan yağmura aldırış etmeyen Aleviler, Uğur Kurt’un öldürülmesi olayını protesto etti. Polisin hiçbir müdahalesiyle karşılaşmayan protestocular, yaptıkları basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Dernek başkanları, özellikle gençlere demokratik tepki dışında hareket edilmeyeceğini telkin etti. Tüm dernekler ve katılan gruplar, uyarıları dikkate alarak polisle karşı karşıya gelmedi. ‘Uğur Kurt ölümsüzdür, onlar hep Yezid-biz hep Hüseyin’ şeklinde sloganlar atıldı. Gezi Parkı eylemlerinde, Uludere ve Soma’da hayatını kaybedenler de sloganlarda unutulmadı. Yürüyüşe katılan STK’lar adına basın açıklaması yapan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir, “Adaletsizliğe, vicdansızlığa ve Başbakan’ın toplumu ayrıştıran, Alevilere yönelik hakaret ve şiddet söylemine yeter artık.” dediklerini vurguladı. Cemevlerine ve inançlarına yönelik saldırıların gittikçe arttığına dikkat çeken Demir, Uğur Kurt’un polis şiddetine maruz kalan son kişi olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum