1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM'den 'Baraj' Açıklaması
AYM'den 'Baraj' Açıklaması

AYM'den 'Baraj' Açıklaması

Anayasa Mahkemesi, seçim barajıyla ilgili tartışmaların ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada "AYM Başkanı Kılıç'ın sözlerinden çıkan sonuç tamamen gazetecinin kendi görüşü ve değerlendirmesidir" denildi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya'nın “Anayasa Mahkemesine Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçim barajı ile ilgili yaptığı bireysel başvuruların ne aşamada olduğu konusunda” bir soru sorduğu belirtildi. 

Kılıç'ın bu soruya verdiği cevapta herhangi bir değerlendirme, yorum ya da görüş belirtmediği vurgulandı: 

"Soruya karşılık Sayın Başkan Haşim Kılıç’ın verdiği cevapta aynen 'Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, bölümün konuyu görüşerek seçim barajı ile ilgili bireysel başvurularda önemli usuli sorunlar olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurul’un da görüşülmesinin daha isabetli olacağı düşüncesi ile dosyaların Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na gönderildiği, Genel Kurul’un uygun olması halinde belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği' belirtilmiştir. Bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmemiştir."

"Esas hakkında yorum yapılması anlamsız"

Açıklamada "Yapılan başvuruların 'kabul edilebilir' olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığı açıktır." denildi, Kılıç'ın sorulara verdiği yanıttan çıkan sonucun gazetecinin kendi yorumu olduğu vurgulandı:

"Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir. Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de üyelerimizin bu güne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir."

Kaynak: Anayasa Mahkemesi İnternet Sitesi

HABERE YORUM KAT