1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYM'den 'Askeri Mahal' Kavramına İptal
AYMden Askeri Mahal Kavramına İptal

AYM'den 'Askeri Mahal' Kavramına İptal

Anayasa Mahkemesi'nden 'askerî mahal' kavramına iptal

A+A-

Anayasa Mahkemesi, askerî mahkemelerin görev alanını düzenleyen kanundaki 'askerî mahal' kavramını Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

12 Eylül referandumuyla askerî yargının görev alanını düzenleyen Anayasa'nın 145. maddesinde değişiklik yapılmıştı. Değişiklikle askeri yargının görev alanı daraltılarak, askeri mahal kavramı anayasadan çıkartılmıştı. Değiştirilen 145. madde şöyle: "... Bu mahkemeler; asker kişiler tarafından işlenen askerî suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidir. Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlara ait davalar her halde adliye mahkemelerinde görülür."

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Eğitim Komutanlığı Askerî Mahkemesi, anayasa değişikliği sonrası Askerî Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu'nun 9. maddesinde yer alan '...askerî mahallerde...' ibaresinin iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. Anayasa Mahkemesi, 15 Mart tarihli toplantısında askeri mahkemelerin görevlerinin sayıldığı kanunun 9. maddesinin Anayasa'da olmayan bir yetkiyi bu mahkemelere verdiği sonucuna vardı. Mahkeme, "Askerî mahkemeler, kanunlarda aksi yazılı olmadıkça, asker kişilerin, askerî suçları ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerî mahallerde yahut askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevlidirler." hükmündeki '...askerî mahallerde...' ibaresini iptal etti.

Metin Arslan / Zaman

HABERE YORUM KAT