1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. "AYM Anayasa'yı İhlâl etti"
"AYM Anayasa'yı İhlâl etti"

"AYM Anayasa'yı İhlâl etti"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili "hak ihlâli" kararı veren Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla, "Anayasa ve yasayı ihlâl ettiğini" söyledi.

A+A-

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir gazetecinin, "CHP, Cumhurbaşkanı'nın AYM'nin verdiği kararla ilgili sözlerini geri alması halinde masaya döneceğini ifade etti. Ne diyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun AYM'yi veya kararlarını eleştirmesi nasıl bir demokratik haksa, Sayın Cumhurbaşkanı da AYM'nin verdiği kararları eleştirmesi o kadar doğrudur, o kadar demokratik haktır. Bundan Sayın Kılıçdaroğlu niye alınganlık gösteriyor, onu anlamak mümkün değil. Yargıyla, yargı görevi yapanlarla, yargı kararlarıyla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri kayıtlardadır. Her gün söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa  ve yasa ihlâli olduğu açık olan bir karar hakkında Anayasa ve Türkiye'nin taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre hareket etmesi gereken mahkemenin Anayasa ihlâli yaptığına inandığını ve o nedenle böyle bir açıklama yaptığını zaten ifade etti. Yani, bunu herkes gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nın söylemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir tepki göstermesini doğru bulmuyorum."

"Başkalarının uymakla zorunlu olduğu bir karar değil"

Bozdağ, "AYM'nin verdiği kararı, açık bir Anayasa ihlâli olarak mı görüyorsunuz?" sorusu üzerine ise, konuyla ilgili bir açıklama yapacağını ifade etti.

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın 'Uymuyorum' demesini nasıl okumak lâzım?" sorusuna Bozdağ, "Bu karar Sayın Cumhurbaşkanımıza uygulanacak bir karar mı? Bu karar bireysel bir karar. Sadece başvuranları ilgilendiren bir karardır. Kamuoyunda başkalarının uymakla zorunlu olduğu bir karar değildir" karşılığını verdi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT