1. HABERLER

  2. HABER

  3. AYİM Balyozcu Paşaları Sevindirdi!
AYİM Balyozcu Paşaları Sevindirdi!

AYİM Balyozcu Paşaları Sevindirdi!

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, terfilerine karar verilen generallerin terfilerinin durdurulması için hükümetin yaptığı itirazı kabul etmedi ve terfi istedi.

18 Şubat 2011 Cuma 14:12A+A-

AYİM, terfilerin önünü açtı!

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM), iki general ve bir amiralin "bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali" istemini yerinde bulduğu kararı hakkında Başbakanlık, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarının düzeltme talebi reddedildi.

Ret kararı oybirliğiyle alındı.

Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, "Yüksek Askeri Şura (YAŞ)'ın 1-4 Ağustos 2010 tarihlerinde yaptığı toplantıda alınan terfi kararının kendileri yönünden uygulanmaması işleminin iptali" istemiyle dava açmışlardı. AYİM Daireler Kurulu'nda 24 Aralık 2010 tarihinde yapılan görüşmede oybirliğiyle işlemin iptaline karar verilmişti.

İşlemin iptaline ilişkin gerekçeli kararda AYİM, davacıların bir üst rütbeye terfine kanunen bir engel bulunmadığını belirtmişti. Kararda, "Genelkurmay Başkanlığı tarafından, ilgili bakanlıklar makamına teklif edilen terfi kararnamesinin imzalanmayarak, geri çevrilmesi ve bunun zorunlu sonucu olan bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin hukuka aykırı olduğu değerlendirilmiştir." denilmişti.

Bunun üzerine Başbakanlık, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları AYİM'in kararına itiraz etmiş, kararın düzeltilmesini talep etmişlerdi.

Ayrıca 22 Kasım 2010'da Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ismi geçen generaller ve amiral açığa çıkarılmışlardı.

AYİM, 3 Aralık 2010'da, komutanların açığa alınmasıyla ilgili işlemin yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetmişti.

Sonuç olarak AYİM Daireler Kurulu'nda bugün görüşülen karar düzeltme talebi, oybirliğiyle reddedildi. Konuya ilişkin başsavcılık görüşünde de "kararda düzeltilecek bir husus bulunmadığı" belirtilmişti. AYİM Daireler Kurulu'nun 10 üyesinden 6'sı, bu yılın başında değişmişti.

HABERE YORUM KAT