1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Aydınlar Cehennemi: Karanlık Çökerken
Aydınlar Cehennemi: Karanlık Çökerken

Aydınlar Cehennemi: Karanlık Çökerken

PKK ve siyasal-sosyal uzantıları ısrarla Çözüm Süreci gibi yüksek riskli açılımları üstlenen Erdoğan ve Davutoğlu’nu ideolojik olarak Kürt düşmanlığıyla, örgütsel olarak da IŞİD’le özdeş kılarak yakın ve büyük bir hedefe odaklandı.

A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

Çözüm Süreci’nin neden akamete uğradığı, kim tarafından sabote edildiği ve nihayet bunca ölüm ve yıkımın kim(ler)e fatura edilmesi gerektiği hakkındaki tartışmalar hızla devam ediyor. Öyle ki mesele kronolojik ve analitik olarak tartışılmıyor da köklü, kurumsal ve kuşatıcı bir siyasal propagandanın tam merkezine yerleştiriliyor. Siyasi kadrolar kadar aydın ve akademisyenler de adeta bir seferberlik ruhuyla, bir mevzi bilinciyle mücadeleye dahil oluyor.

Çözüm Süreci’ni çökerten temel faktörü kimi aydın, akademisyen ve gazetecilerin tek bir sebebe hatta tek bir kişinin iktidar ihtirasına indirgeyen analizleri şimdilerde pek bir muteber. IŞİD’i filan geçtik PKK’yı dahi “7 Haziran’daki seçim sonuçlarını hazmedemeyen Saray/Erdoğan” mottosunun hizmetine bağlamakta hiçbir beis görmeyen muhtelif uzmanların tuhaf görüşleri inanılmayacak kadar piyasa yapıyor.

Garip ama gerçek olan manzara şu ki analizin yerini propaganda, gerçeklerin yerini ajitasyon ve ortak gelecek kaygısının yerini düşmanlık üreten söylemler hızla işgal ediyor. Aydınlar da bu gerilimli süreçte önemli bir rol ifa ediyorlar.

Yazının Devamı >>>