1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Ay Gibi Dönen Minik Bir Uydu Daha Keşfedildi
Ay Gibi Dönen Minik Bir Uydu Daha Keşfedildi

Ay Gibi Dönen Minik Bir Uydu Daha Keşfedildi

Dünya'nın çevresinde Ay gibi dönen minik bir uydunun daha keşfedildiği bildirildi.

A+A-

Son yüz yılda Dünya'nın yörüngesinde dönen bir gök cismi daha olduğu keşfedildi. “2016 HO3” adı verilen asteroit (küçük gezegen), tam olarak Ay gibi bir uydu sayılamayacak kadar uzakta olsa da, hem Güneş'in hem de Dünya'nın yörüngesinde kararlı biçimde dönüşünü sürdürüyor.

NASA, yeni “mini uydu”nun yüz yıl kadar önce yörüngeye girdiğini ve rotasına bakılırsa yüzlerce yıl daha dönüşünü sürdüreceğini tahmin ediyor.

“Yarı Uydu Diyebiliriz”

NASA'nın “Dünya'ya Yakın Nesneler” departmanından Paul Chodas, “Bu asteroit hem bizim gezegenimizin hem de Güneş'in kütle-çekim etkisi altında. Fakat çok uzakta, ona tam olarak uydumuz demek mümkün değil, yarı uydu diyebiliriz.” diye açıkladı.

2016ho3.gif

Asteroit, Güneş etrafındaki yıllık rotasında bazen Dünya'dan uzaklaşıp Güneş'e yaklaşıyor, bazen de Dünya'ya daha yakın hareket ediyor. Yörüngesi Ay gibi düzgün değil, bu yüzden bazen yörüngesinden az miktarda sapıyor. Böyle durumlarda Güneş'ten uzaklaşan “2016 HO3”, yeniden Dünya'nın kütle çekimine kapılıp yörüngeye dönüyor.

Asteroitin Dünya'dan ortalama uzaklığı, Ay'ın dünyadan uzaklığının neredeyse 100 katı. Dünya’ya en yakın olduğu durumlarda bu mesafe, Ay ile Dünya arası mesafenin 38 katına iniyor. Cismin tam boyutları henüz hesaplanamadı fakat çapının 40-100 metre arası olduğu tahmin ediliyor.

2003'te benzer bir gök cismi, “YN107”, bir süreliğine Dünya'nın çekim gücüne kapılarak yörüngeye girmiş ancak 10 yıl kadar sonra uzaklaşmıştı.

Kaynak: NASA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT