Avusturya: 'Sınırdışı Etmeye Yoğunlaşalım'

20.12.2015 13:38
Avusturya: 'Sınırdışı Etmeye Yoğunlaşalım'
Avusturya Başbakanı Werner Faymann, "Bütün sığınmacılar, mültecilik şartlarına sahipmiş gibi davranamayız. Bu yüzden sınırdışı etmeye yoğunlaşmak zorundayız" çağrısı yaptı.

Faymann, Österreich gazetesine yaptığı açıklamada, koalisyon ortağı muhafazakar partiden gelen baskılar üzerine sığınmacılara yönelik daha sert politikalar uygulayacaklarını söyledi.

Sığınmacı şartlarına uymayanların sınırdışı edilmesinin hızlandırılması gerektiğini ifade eden Faymann, "Bütün sığınmacılar, mültecilik şartlarına sahipmiş gibi davranamayız. Bu yüzden sınırdışı etmeye yoğunlaşmak zorundayız" dedi.

Faymann, gelecek yıl durumun daha zorlaşacağını diye getirerek, "Bu nedenle bahar aylarında yeni bir sürprizle karşılaşmamak için şimdiden önlemlerimizi almak zorundayız" diye konuştu.

Avusturya Sosyal Demokrat Partisi lideri ve Başbakan Werner Faymann, bugüne kadar genel olarak sığınmacıların kabul edilmesinde daha esnek davranılmasını savunmuştu.

Koalisyon hükümetindeki muhafazakar Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile muhalefetteki aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), sığınmacılara sınırların kapatılmasını ve var olan sığınmacıların ülkelerine gönderilmesini savunuyor.

Avusturya'da, 2014'de 28 bin, bu yıl içerinde de 85 bin sığınmacı iltica başvurusunda bulundu. İltica başvurularının sadece yüzde 38'i kabul edildi. 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim