1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Avustralya'da Mülteciler İçin "Kalmalarına İzin Verin" Eylemi
Avustralya'da Mülteciler İçin "Kalmalarına İzin Verin" Eylemi

Avustralya'da Mülteciler İçin "Kalmalarına İzin Verin" Eylemi

Avustralya’da tedavi gören 267 mültecinin Nauru adasındaki göçmen kampına gönderilmelerine karşı çıkan iki kadın protestocu 162 metre yükseklikteki kafes kuleye tırmandı.

A+A-

Avustralya hükûmetinin aralarında ülkede doğan bebek ve çocukların da bulunduğu 267 mülteciyi diğer bölge ülkelerindeki gözaltı merkezlerine göndermek istemesine tepki gösteren iki kadın protestocu Melbourne Sanat Merkezi üzerindeki 162 metrelik kafes kuleye “Kalmalarına İzin Verin” pankartı astı.

“Kalmalarına İzin Verin”

Melbourne Sanat Merkezi’ne yerel saat ile sabah 03.30 sularında gelen 22 yaşındaki Hannah Patchett ve 25 yaşındaki Katherine Woskett merkez üzerinde yükselen 162 metrelik kafes kuleye tırmandı. Kendilerini “bağımsız eylemci” olarak tanımlayan protestocular, kuleye Avustralya genelinde yapılan ve mültecilere destek gösterilerinin ana sloganı hâline gelen “Kalmalarına İzin Verin (Let Them Stay)” yazılı afiş astı.

kalmalarina_izin_verin.jpg

“Uluslararası İnsan Hakları Yasalarına Aykırı”

Hannah Patchett ve Katherine Woskett’in eylemine destek veren Bağımsız Eylem Grubu Sözcüsü Day Demanual, eylemin Nauru’daki gözaltı merkezine geri gönderilmek istenen hasta mültecileri desteklemeyi amaçladığını söyledi.

Geri gönderilmek istenen kişilerin iltica hakkı olan insanlar olduğunu belirten Demanual, “Eylemciler, sağlık sorunları olan 267 mültecinin hastaneden çıkartılıp Manus ve Nauru’ya tekrar gönderilmemesini ve kampların kapatılmasını istiyor. Avustralya’da mültecilere dair şu anki yasalar adaletsiz ve uluslararası insan hakları yasalarına da aykırı.” dedi.

“Çok Zalim Bir Politika”

Ülkede tedavi gören mültecilerin deniz aşırı ülkelerdeki kamplara geri gönderilmeleri durumunda aynı şeyleri yeniden yaşayacaklarını dile getiren Demanual, “Biz belirsiz bir süre gözaltında tutulmanın çok zalim bir politika olduğunu düşünüyoruz. Manus ve Nauru’daki insanlar psikolojik işkencenin yanı sıra fizikî yaralanmalara da maruz kaldılar.” ifadelerini kullandı.

“Bu Haksızlıktır”

Nauru ve Manus gözaltı merkezindeki şartların sağlıklı bir yaşam için uygun olmadığı ifade eden Demanual “Çocukların Nauru’da tecavüze uğradıklarını ve Manus’da iki erkeğin hayatını kaybettiğini de biliyoruz, biri şiddet uygulayan insanların elinden ve diğeri de düzgün tedavi edilseydi ölüme sebep olmayacak bir enfeksiyondan öldü. Biz bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. Bu ahlaken yanlıştır, bu haksızlıktır diyoruz ve karşısında durmalıyız.” diye konuştu.

Demanual, eylemin bir diğer amacının ise geçen hafta tedavisi devam eden yaralı bebeği, Nauru’ya geri gönderileceği endişesi ile taburcu etmeyi reddeden Queensland eyaletindeki Lady Cilento Çocuk Hastanesi personeline destek vermek olduğunu kaydetti.

“Let Them Stay” Pankartlarıyla Mültecilere Destek Veriliyor

Patchett ve Woskett, yaklaşık 12 saat sonra eylemlerine son vererek kafes kuleden aşağı indi. Melbourne polis yetkilileri tarafından yapılan açıklamada protestocular hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı belirtildi.

Avustralya Yüksek Mahkemesi'nin hükûmetin mültecileri Nauru gözaltı merkezine gönderme kararını onaylamasının ardından tüm ülkede mültecilerin deniz aşırı kamplara gönderilmesine karşı çıkan gösteriler devam ediyor.

Ülke genelinde öğretmenler, hemşireler ve doktorlar gibi birçok meslek gurubundan Avustralyalılar, çalıştıkları ortamlarda “Let Them Stay” pankartları açarak mültecilere destek veriyor.

Sputnik News

HABERE YORUM KAT