1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avustralya’da İslam Karşıtları Camileri Hedef Gösterdi
Avustralya’da İslam Karşıtları Camileri Hedef Gösterdi

Avustralya’da İslam Karşıtları Camileri Hedef Gösterdi

Sydney'de camileri hedef gösteren İslam karşıtı gruplar, camilerin önünde gösteri yapmaya hazırlanıyor.

A+A-

Avustralya'da camileri ve imamları hedef gösteren İslam karşıtı gruplar, camilerin önünde gösteri yapmaya hazırlanıyor.

Avustralya’da Özgürlük Partisi, Avustralya’yı Geri Alın, Birleşik Milliyetçi Cephe, Avustralya Savunma Birliği adlı gruplar, akşam Sydney’de, yarın ise ülke genelinde camilerin önünde gösteri düzenleyeceklerini duyurdu.

Avustralya Savunma Birliği, sosyal medyada hesabında yaptığı paylaşımda, "Göze göz, dişe diş zamanı, yalnız kurtların camilere ve imamlara saldırılarına izin verin" ifadelerine yer vererek imamları ve camileri hedef gösterdi.

Özgürlük Partisi tarafından organize edilen gösterilerin ilki bu akşam, Parramatta Camisi önünde yapılacak.

"Camileri buldozerle yıkma zamanı"

Taraftarlarını camilerin önünde protestoya çağıran Özgürlük Partisi, kullandığı afişin üzerine Avustralya’nın sembol eserlerinden Sydney Auburn Gelibolu Camisi’ni koydu. Caminin resmi üzerine buldozer simgesi koyarak, "Camileri buldozerle yıkma zamanı" yazan partiye tepki yağdı.

Auburn Türk İslam Kültür Merkezi Derneği Başkanı Dr. Abdurrahman Asaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, resmin kullanımına engel olamadıklarını ancak gerek polis gerekse diğer Avustralyalı yetkililer nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Cumartesi yapılacak gösterilere karşı da gerekli tedbirleri aldıklarını, hem güvenlik görevlisinin hem cemaatten bazılarının camide bulunacağını dile getiren Asaroğlu, "Bu tabii bizim için hassas bir yer, bizim namusumuz diye düşündüğümüz bir yer, elbette dikkat etmemiz gerekiyor, konsolosluğumuzun da bilgisi var" dedi.

Parramatta Camisi önünde düzenlenecek gösteriye, "Irkçılığa Yer Yok" adlı sivil toplum kuruluşu karşı gösteri ile cevap vereceklerini açıkladı. Bu gruba insan hakları savunucusu kuruluşların da destek vermesi bekleniyor.

Melbourne’de gösteriler Bendigo’da yoğunlaşacak

Avustralya genelinde yarın düzenlenecek gösteriler sırasında Victoria eyaletinin Bendigo kentinde karşıt gruplar karşı karşıya gelecek.

Kentte yapılacak ilk camiyi aylardır çeşitli platformlarda protesto eden İslam karşıtları ile Müslümanları destekleyen sivil toplum örgütleri karşılıklı gösteri düzenleyecek.

Bendigo’da yoğunlaşacak gösteriden dolayı Melbourne’daki camilerin önünde büyük bir gösteri beklenmiyor ancak İslam karşıtı gruplar üyelerine camilerin önünde gösteri yapmaları konusunda çağrıda bulunmaya devam ediyor.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT