1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa'nın Sığınmacılara Yönelik Zulmü Büyüyor
Avrupa'nın Sığınmacılara Yönelik Zulmü Büyüyor

Avrupa'nın Sığınmacılara Yönelik Zulmü Büyüyor

Günde 2 bin kişinin geçmeye çalıştığı Yunanistan-Makedonya sınırında insanlık dramı yaşanıyor. Olağanüstü hal ilan edilen Makedonya’da polis, sersemletici bomba ve coplarla sığınmacıların geçişini durdurmaya çalışıyor.

A+A-

Yunanistan-Makedonya sınırında haftalardır bir insanlık dramı gerçekleşiyor. Çoğunluğu Suriyeli sığınmacılar Türkiye üzerinden geçtikleri Yunanistan’dan Makedonya’ya geçmek için günlerdir sınırdan temel insani ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde bekliyor. Makedonya hükümeti Perşembe günü olağanüstü hal ilan ederek geçişleri durdurma çabasında. Polis artık çok daha sert müdahalelerde bulunuyor. Sersemletici bomba ve coplarını kullanan polisler yine de sınırı geçmek için elen sığınmacılara engel olamıyor. Günde 2 bin sığınmacı sınır tellerini, açlığı, soğuğu aşmaya çalışıyor. Aralarında çok fazla kadın ve çocuk var. Ve bu sınırı aşabilseler bile önlerinde daha aşmaları gereken onlarca engel var.

Sınırda arbede

Yunanistan Makedonya sınırını geçmek isteyen sığınmacılar ile Makedon polisler arsında Cuma akşamı arbede gerçekleşti. Polis coplarla ve sersemletici bombalarla durdurmaya çalışsa da sığınmacıların baskısı karşısında dayanamadı. Tek seferde 1500 sığınmacı ülkeye girdi.

Makedonya’ya girebilenler, sınırdaki  Gevgelija tren istasyonunda beklemeye başlıyor. Amaçları buradan Sırbistan’a giden trenlere binebilmek.

Çoğu Suriyeli olan sığınmacılar arasında Iraklılar, Afganistanlılar, Keşmirliler ve Myanmarlılar var. Çoğu Türkiye üzerinden deniz yoluyla Yunanistan’a geçti. Asıl amaçlarıyla Sırbistan’a oradan da schengen bölgesindeki Macaristan’a, en nihayetinde ise Almanya’ya gitmek.

Her ülke, sınırının batısındaki diğer ülkenin baskısı ve suçlamaları sebebiyle sığınmacılara günden güne artan bir hoşgörüsüzlük ve baskı uyguluyor.

“Bizi düşünmüyorsanız çocukları düşünün”

Keşmir'den gelen Muhammed Usman Khan, yaşadıkalrı yerin Pakistan, Hindistan ve Çin arasında paylaşılamadığını ve o yüzden yaşanmaz bir hale geldiğini söylüyor. Asıl gitmek istedikleri yerin Almanya olduğunu söyleyen Khan Makedon yetkililere sesleniyor;

"Ben buraya yaşamak için değil sadece Avrupa'ya gidebilmek için geldim. Lütfen yolları açın. Bizi düşünmüyorsanız, burada sefil olan hamile kadınları, çocukları ve yaralıları düşünün"

“İki kez Kamışlı'da geri çevrildim”

Suriye'den gelen Selim Mahmud Şükrü, Gevgeli'den trenle Sırbistan'a, oradan da Almanya'ya gitmek istediğini söyledi.

"Bir ay önce Suriye'den kaçmayı denedim, iki kez Kamışlı'da geri çevrildim. Avrupa'ya doğru gidebileceğimiz bir 'koridor'un açıldığını duyduk.  İzmir’den Yunanistan’a oradan da Makedonyasınırına geldik. İlk olarak ailelerin geçişine izin verdiler, biz de onlardan biriyiz. Almanya'daki akrabalarımıza gitmek istiyoruz.”

UNHCR: Geçişlere izin verilsin

Kızılhaç ile birlikte bölgedeki göçmenlere yardım eden UNHCR'in Üsküp temsilcisi Aleksandra Kraus, bölgedeki göçmenlere yiyecek ve su dağıttıklarını, ayrıca ihtiyacını olanlara battaniye verdiklerini söyledi.  UNHCR, bölgede bulunanlara, özellikle bebek ve çocuklara insanı ve temel ihtiyaç yardımlarının yapılması gerektiğini açıkladı.

Sınırdan geçişlere izin verildiği takdirde her şeyin eskisi gibi normale döneceğini kaydeden Kraus, "Bu şekilde durum daha idare edilebilir olacak ve insanların sağlıklı bir şekilde tren istasyonuna ulaşabilmeleri sağlanacak" diye konuştu.

Makedonya krizde

Makedonya sınırına ulaşan çok sayıdaki göçmenin ülkeye girişinin engellenmesi için, hükümet tarafından kuzey ve güney sınır bölgelerinde "kriz durumu" ilan edilmişti.

Makedonya sınırında artan göçmen sayısıyla birlikte, sınırlarda girişleri kontrol altına almak için asker ve polis yoğun güvenlik önlemleri almaya başlamış ve yaşanan olaylarda polis güçleri kaçak göçmenlerin girişini engellemek için ses bombası kullanmıştı.

Makedonya İçişleri Bakanlığı, son iki ay içerisinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden 44 binden fazla kişinin Makedonya'ya giriş yaparak geçici sığınma talebi başvurusunda bulunduklarını açıklamıştı.

2015’te en az 2300 ölüm

2015 yılında Afrika’dan en az 104 bin sığınmacı İtalya kıyılarına, Asya’dan ise 150 bin kişi Yunanistan’a geçti. Bu yolda, en az 2300 sığınmacı boğularak öldü. Aralarında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da vardı.

Libya’dan İtalya’ya gitmek isteyen mülteci gemilerinin sadece birinde 3 bin kişi boğulmak üzereyken kurtarıldı.

makedonya-aa-1.jpg

makedonya-aa-2.jpg

makedonya-aa-3.jpg

makedonya-aa-4.jpg

makedonya-aa-5.jpg

makedonya-aa-6.jpg

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT