1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupai Laikliğe ABD Tepkisi
Avrupai Laikliğe ABD Tepkisi

Avrupai Laikliğe ABD Tepkisi

İnanç Özgürlüğü Raporu'nda Fransa'nın başını çektiği Avrupai laiklik 'saldırgan' diye nitelendi. Kıyafet, sembol, kurban, sünnet ve camilere yönelik kısıtlayıcı yasaların kaldırılması istendi.

A+A-

Fatih AÇA / Yeni Şafak

ABD yönetimi tarafından her yıl hazırlanan, Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun hazırladığı 'Dini Özgürlükler Raporu'nda ilk kez batı Avrupa ülkeleri 'saldırgan laik' tutumları nedeniyle eleştirildi. Batı Avrupa ülkelerindeki kıyafetlere, dini sembollere, sünnete ve cami yapımına yönelik kısıtlama ve yasakların vurgulandığı raporda şöyle denildi: 'İfade özgürlüğüne getirilen kısıtlamalarla birlikte bu tutum Batı Avrupa'daki farklı inançları tehdit eden bir atmosfer oluşturuyor. Bu tür kısıtlamalar sosyal entegrasyon ile göçmenlerin eğitim ve iş fırsatlarını ciddi biçimde baltalıyor.'

EN BÜYÜK ELEŞTİRİ FRANSA'YA

Raporu hazırlayan komisyonun başkanı Katrina Lantos Swett, 'Bazı ülkelerdeki saldırgan laiklik, insanları inançları nedeniyle zor durumda bırakabiliyor' diye konuştu. İnanç özgürlüğünü aşındıran yasalara dikkat çeken, komisyonun yardımcı yöneticisi Elizabeth Cassidy de bu tür yasaların azınlıklara yönelik ayrımcılığın haklı olduğu algısını yaydığını söyledi. Raporda en çok eleştiri alan ülke ise Fransa oldu. Paris yönetimi, peçe yasağının yanı sıra farklı din ve mezhepteki azınlıklara yönelik sınırlamalar nedeniyle de eleştirildi.

İslamofobik saldırılarda artış var

Avrupa'da en çok Müslüman'ın yaşadığı ülke olan Fransa'da İslamofobik saldırılardaki artış sürüyor. Fransa İslam Konseyi (CFCM), 2013'ün ilk çeyreğinde Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılarda yüzde 25 artış yaşandığını açıkladı. 2012'nin ilk çeyreğinde 40 ırkçı saldırı kayıtlara geçerken 2013'te bu sayı 50'ye yükseldi. Fransız STK'lar konuya eğilmesi için Cmhurbaşkanı François Hollande'a çağrıda bulunuyor.

HABERE YORUM KAT