Avrupa’da “Kurtlar Vadisi” Korkusu

27.01.2011 11:39
Avrupa’da “Kurtlar Vadisi” Korkusu
Almanya’da bugün gösterime girmesi planlanan “Kurtlar Vadisi - Filistin” filminin, Alman Sansür Kurulu (FSK) tarafından yasaklanmasının ardından diğer Avrupa ülkelerinden benzer haberler geliyor.

Filmin İsviçre'de de yasaklandığı iddia edilirken Avusturya'da da Yahudi kuruluşu İsrailli Kültür Toplulukları Federasyonu (Bundesverband der Israelitischen Kultusgemeinden - IKG) yasaklanmasını istedi.

Federasyon Başkanı Raimund Fastenbauer, "Eğer film gösterilirse kesinlikle Avusturyalı politikacılar bir açıklama yapmak zorunda kalacaklar" diyerek siyasileri adeta tehdit etti. Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerinde de "şiddet içerikli" bahanesiyle filme 16 yaş sınırı kondu.

"FSK'NIN SANSÜR YETKİSİ YOK, İTİRAZ ETTİK"

Almanya'da filmin dağıtımını yapan şirket Pera Film Genel Müdürü Mehmet Canpolat ise yasak ile ilgili Yeni Akit'e önemli açıklamalarda bulundu. Canpolat, yasalara göre FSK'nın film yasaklama yetkisinin olmadığını, sadece yaş sınırı belirleme yetkisinin olduğunu ifade ederek, "FSK bize yaş sınırı vermedi. Bu nedenle filmin dağıtımını yapamıyoruz. Kendi kendilerine oturmuş, böyle bir karar almışlar. Ancak biz bir üst kurula yazılı itirazda bulunduk, yarın (bugün) lehimizde karar çıkmasını bekliyoruz" dedi. Canpolat, FSK'nın sinema salonu sahipleri üzerinde baskı kurduğunu söyledi.

Ertuğrul Cesur / Yeni Akit

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim