1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa’da “Kurtlar Vadisi” Korkusu
Avrupa’da “Kurtlar Vadisi” Korkusu

Avrupa’da “Kurtlar Vadisi” Korkusu

Almanya’da bugün gösterime girmesi planlanan “Kurtlar Vadisi - Filistin” filminin, Alman Sansür Kurulu (FSK) tarafından yasaklanmasının ardından diğer Avrupa ülkelerinden benzer haberler geliyor.

27 Ocak 2011 Perşembe 11:39A+A-

Filmin İsviçre'de de yasaklandığı iddia edilirken Avusturya'da da Yahudi kuruluşu İsrailli Kültür Toplulukları Federasyonu (Bundesverband der Israelitischen Kultusgemeinden - IKG) yasaklanmasını istedi.

Federasyon Başkanı Raimund Fastenbauer, "Eğer film gösterilirse kesinlikle Avusturyalı politikacılar bir açıklama yapmak zorunda kalacaklar" diyerek siyasileri adeta tehdit etti. Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerinde de "şiddet içerikli" bahanesiyle filme 16 yaş sınırı kondu.

"FSK'NIN SANSÜR YETKİSİ YOK, İTİRAZ ETTİK"

Almanya'da filmin dağıtımını yapan şirket Pera Film Genel Müdürü Mehmet Canpolat ise yasak ile ilgili Yeni Akit'e önemli açıklamalarda bulundu. Canpolat, yasalara göre FSK'nın film yasaklama yetkisinin olmadığını, sadece yaş sınırı belirleme yetkisinin olduğunu ifade ederek, "FSK bize yaş sınırı vermedi. Bu nedenle filmin dağıtımını yapamıyoruz. Kendi kendilerine oturmuş, böyle bir karar almışlar. Ancak biz bir üst kurula yazılı itirazda bulunduk, yarın (bugün) lehimizde karar çıkmasını bekliyoruz" dedi. Canpolat, FSK'nın sinema salonu sahipleri üzerinde baskı kurduğunu söyledi.

Ertuğrul Cesur / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

2 Yorum