Avrupa Parlamentosu İsrail'i Kınadı

17.06.2010 19:41
Avrupa Parlamentosu İsraili Kınadı
Avrupa Parlamentosundaki siyasi gruplarca ortaklaşa hazırlanan, Gazze'deki insani durum ve İsrail'in son saldırısına ilişkin karar tasarısı, 56 aleyhte ve 56 çekimser oya karşı 470 oyla kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu, İsrail'i Gazze'ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıdan dolayı kınadı. Avrupa Parlamentosundaki (AP) siyasi gruplarca ortaklaşa hazırlanan, Gazze'deki insani durum ve İsrail'in son saldırısına ilişkin karar tasarısı, 56 aleyhte ve 56 çekimser oya karşı 470 oyla kabul edildi. 

Genel kurulda dün tartışılan ve bugün kabul edilen kararda, İsrail'in saldırısı ''uluslararası hukuk ihlali'' olarak değerlendirildi.

Saldırıyla ilgili ''uluslararası tarafsız bir soruşturmanın'' açılması istenen kararda, AB ülkelerinin bu konuda gerekli katkıyı vermeleri çağrısı yapıldı.

Kararda, İsrail'den, insani faciaya ve bölgenin radikalleşmesine yol açan Gazze ablukasını derhal kaldırması ve AB ülkelerinin de Gazze'ye giden kapıların sürekli açık tutulması için gerekli girişimlerde bulunması istendi.

Filistin'e yönelik mali ve ekonomik yardımın artırılması gerekliliğine işaret edilen kararda, İsrail ile Filistin arasında doğrudan görüşmelerin başlaması ve AB'nin bu konuda da gerekli desteği vermesi tavsiye edildi.

Son gelişmelerin Türkiye-İsrail ilişkilerine ciddi zarar verdiği ifade edilen kararda, ''AP, Türkiye hükümetinin Filistin halkının üzerindeki yükün hafifletilmesi ve Orta Doğu barış sürecine katkı için diplomatik ve siyasi çaba göstermesini teşvik eder'' ifadesi kullanıldı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim