1. HABERLER

  2. HABER

  3. Avrupa Birliği Ülkelerinde 880 Bin Köle Var
Avrupa Birliği Ülkelerinde 880 Bin Köle Var

Avrupa Birliği Ülkelerinde 880 Bin Köle Var

Avrupa Parlamentosu'na sunulan bir rapora göre, Avrupa ülkelerinde 880 bin insan köle olarak çalıştırılıyor ve 270 bini cinsel istismara uğruyor.

A+A-

Avrupa Parlamentosu'na sunulan bir rapora göre, Avrupa ülkelerinde 880 bin insan köle olarak çalıştırılıyor ve 270 bini cinsel istismara uğruyor. 3 bin 600 suç örgütünün faaliyette olduğu AB sınırları içinde insan ticaretinin bu ülkelere verdiği zarar ise 25 milyar euro. Raporda, AB sınırları içinde yolsuzluğun her geçen gün daha yaygınlaştığı vurgulandı.

Alman Der Spiegel dergisinin Avrupa Parlamentosu'ndaki bir komisyonun raporuna dayandırdığı habere göre, Avrupa Birliği sınırları içerisinde 880 bin kişi 'kölelik' şartlarında çalıştırılıyor. Rapora göre, 880 bin kişinin dörtte biri fuhuş ticaretinde kullanılırken, çeteler onların sırtından milyarlarca avro kazanıyor. Avrupa Parlamentosu çatısı altında AB genelinde organize suç, kara para aklama ve yolsuzlukla ilgili iddiaları araştıran CRIM Komisyonu, organize suç çetelerinin sadece insan kaçakçılığından yılda 25 milyar avro gelir elde ettiğini açıkladı.

Komisyonun raporuna göre, Avrupa Birliği sınırları içerisinde 1300 uluslararası suç örgütü faaliyet gösteriyor. Söz konusu çeteleler, insan kaçakçılığından yıllık 25 milyar avro kazanırken, organ ve vahşi hayvan kaçakçılığından da 18 ile 26 milyar avro gelir elde ediyorlar.

Bu çeteler, siber suçlardan ise 290 milyar avro kazanıyor. Komisyonun hazırladığı raporda, yolsuzluğun da AB hükumetleri için büyük bir tehdit olduğu belirtildi. Avrupa Birliği sınırları içerisinde, kamu sektöründe sadece bir yıl içerisinde 20 milyon yolsuzluk olayı tespit edildi. Kamu sektöründeki bu yolsuzlukların hükümetlere verdiği zarar ise 120 milyar avro civarında.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT