1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Avrupa Birliği, Suriye'de Bosna'yı Hatırladı
Avrupa Birliği, Suriyede Bosnayı Hatırladı

Avrupa Birliği, Suriye'de Bosna'yı Hatırladı

AB’nin insan haklarına ve yumuşak gücüne atfettiği büyük ehemmiyet göz önüne alındığında Suriye’deki katliamlara karşı takındığı ürkütücü sessizlik önceki gün bir nebze olsun küçük de olsa bir çığlığa dönüştü.

A+A-

SELÇUK GÜLTAŞLI’nın Analizi:

Avrupa Birliği, Esed ordusu tarafından her gün yüzlerce kişinin katledildiği, son rakamlara göre ölü sayısının 94 bini aştığı Suriye’ye silah ambargosunu kaldırmak için tam 14 saat maraton müzakere yaptı.

Neticede çıkan karar da epey bir yorumlanmaya muhtaç. Suriye muhalefeti kararı “çok geç ve çok kifayetsiz” diye nitelendirmiş, ben ise ‘yetmez ama evet’çilerdenim. AB, kulüp olarak silah ambargosunu kaldırmada değil, ambargoyu uzatmamada anlaşabildi. Üye ülkeler isterlerse ağustostan itibaren AB adına değil ama kendi adlarına Suriyeli muhaliflere silah gönderebilecekler. Kararın hemen ardından silah gönderilmesi söz konusu değil. Ağustos ayının ‘hikmeti’ de, önümüzdeki ay Cenevre’de yapılacak ‘Barış Konferansı’na şans tanımak.

Bosna’yı düşününce ‘geç de olsa iyi’ demekten başka çare yok. Deraa’da duvarlara graffiti yazdıkları için çocukların hapse atılmasıyla başlayan halk hareketinin başından beri Suriye-Bosna, Miloseviç-Esed benzetmeleri yapılıyordu Avrupa’da. BM’ye bağlı eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından ‘soykırım’ olarak tescil edilen Srebrenitsa Katliamı, Avrupa’nın Yahudi Soykırımı’ndan sonra diline pelesenk ettiği ‘bir daha asla’ sloganına rağmen bütün Avrupa devletlerinin gözü önünde ve Avrupa’da yaşandı. Boşnak katliamına dönüşen ve fiilen Bosna devletini ortadan kaldıran bu gelişmeler BM’nin hem Sırp hem de Boşnak tarafına silah ambargosu uygulaması ile mümkün oldu. Bosnalı Sırplar, her türlü ağır silahı Sırbistan’dan temin ederken, Boşnaklar hafif silahlarla savaşmak mecburiyetinde bırakıldı.

Aynen Suriye’de olduğu gibi. Esed rejimi, Rusya ve İran’dan her türlü silah yardımı alırken, muhalefet savaş uçaklarına, Scud füzelerine karşı tüfeklerle mukabele etmeye çalışıyor.

AB’nin insan haklarına ve yumuşak gücüne atfettiği büyük ehemmiyet göz önüne alındığında Suriye’deki katliamlara karşı takındığı ürkütücü sessizlik önceki gün bir nebze olsun küçük de olsa bir çığlığa dönüştü. Ancak yapılan tartışmalara baktığınızda AB’nin silah ambargosunu kaldırmadığını, uzatmama kararı aldığını görüyoruz. Başını Avusturya’nın çektiği bir grup ülkenin ısrarı üzerine ‘kerhen’ alınmış bir karar bu. Ayrıca, ‘an’ itibarıyla muhaliflere herhangi bir silah temin edilmeyeceğine dair bir siyasi deklarasyon da var.

Suriye’de iç savaşın başlamasından bu yana Avrupa Birliği’ni en fazla tenkit eden lider hiç şüphesiz Belçika eski Başbakanı Guy Verhofstadt. Şu an Avrupa Parlamentosu’nun Liberal Grup Başkanlığı’nı yürüten Verhofstadt, dünkü kararı ‘buruk bir sevinçle’ karşılayıp söyle demiş: ‘AB’nin ortak bir tavır sergileyememesi utanç vericidir’. Gerekeni söylemiş Liberal Başkan.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT