1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Atme Saldırısında Pentagon Şüphesi
Atme Saldırısında Pentagon Şüphesi

Atme Saldırısında Pentagon Şüphesi

Suriyeli muhaliflerin dünya ile tek bağlantısı konumunda olan Atme saldırısında kullanılan aracın Pentagon tarafından daha önce PYD'ye verildiği öne sürülüyor.

A+A-

Suriye’de muhaliflerin dünya ile tek bağlantı noktası olan Atme’de gerçekleştirilen saldırıda kullanılan aracın ABD tarafından PYD'ye verildiği öne sürüldü.

Yenişafak'ın haberine göre, 35 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kullanılan aracın Pentagon tarafından PYD’ye verildiği iddia edildi. ABD, son altı ayda bölgeyi 5 kez bombaladı.

Suriye'de muhalif bölgelerin dış dünya ile tek bağlantı noktası olan Atme İnsani Yardım kapısında Pazar gecesi saat 21 sularında büyük bir patlama gerçekleşti. Azez'de IŞİD'e karşı savaşan muhalif gruplara ait askerlerin geçişi sırasında patlayan bomba sonucu en az 35 kişi hayatını kaybederken 50'den fazla muhalif askerde yaralandı.

ARAÇ PENTAGON'DAN

Aynı bölgede Ramazan ayı içerisinde patlamak üzere olan bir araç son anda fark edilerek büyük bir facia engellendi. Bomba düzeneği ile donatılan aracın ABD- Pentagon tarafından Suriye içerisinde başta PYD olmak üzere müttefik gruplara verilen pikap olması dikkat çekti. Bombalı araçta ortaya çıkan düzeneğin son derece profesyonelce hazırlandığı görüldü. Olay günü yine muhalif asker değişiminin yaşanacak olması ise iki saldırı arasında ki benzerlik noktalarından birisiydi.

ABD helikopterleri, Temmuz ayında aynı bölgede muhaliflere ait bir depoyu bombaladı, 6 Ağustos'ta 6 saha ajanını tahliye etti. Pazar günkü patlamadan sonra ise İdlib'de bir ABD vatandaşı yakalandı.

YOĞUN HAVA TRAFİĞİ VAR

Pazar günkü saldırı, muhaliflere yönelik son dönemdeki en büyük saldırı oldu. Muhalifler dış dünyayla bağlantı kurdukları Atme'de saldırıya uğradı. Yeni Şafak'a bilgi veren kaynaklar Reyhanlı ve Yayladağı'nda son dönemdeki ABD helikopter ve İHA'larının yoğun istihbarat uçuşlarına dikkat çekti. Bölge ABD ajanlarıyla da anılmaya başladı. Aynı bölge içerisinde yer alan farklı muhalif gruplara ait birçok nokta yine son altı aylık dönem zarfında 5 kez bombalandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum