1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Atina'da Cami Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı Kabul Edildi
Atina'da Cami Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı Kabul Edildi

Atina'da Cami Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı Kabul Edildi

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılması kararlaştırılan cami ile ilgili yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

A+A-

AA'da yer alan habere göre, bugün Yunanistan parlamentosuna getirilen Atina’da cami inşasıyla ilgili yasa tasarısı koalisyon hükümetinin büyük ortağı Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ve bazı muhalefet milletvekillerinin 210 “evet” oyu ile kabul edildi.

300 sandalyeli parlamentoda 230 milletvekilinin katıldığı oylamada cami inşa edilmesine karşı çıkan, hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) ve aşırı sağcı Altın Şafak Partisi milletvekilleri “hayır” oyu kullandı.

Eğitim Bakanı: Avrupa İslâm’ın Burada Olduğunu Kabul Etmeli

Yunanistan Eğitim Bakanı Nikos Filis parlamentoda oylama öncesinde yaptığı konuşmada, Atina’da cami inşa edilmesinin Yunanistan’dan “terör”ü uzaklaştırdığını ifade ederek, “Fransa ve Belçika’daki sorunların burada olmamasını istiyorsak geçmişteki yanlışları tekrarlamayalım.” dedi.

Atina’da cami inşa edilmesinin demokrasi ve insan hakları ile ilgili bir mesele olduğunu vurgulayan Filis, “Avrupa İslâm’ın burada olduğunu kabul etmeli. Bazıları müslümanların sayısının çok olduğundan şikâyet ediyor ve ülkenin İslâmlaştığını iddia ediyor. Ve caminin müslümanları buraya çekeceğini ileri sürüyor. Bu doğru olsaydı Atina’da kimse kalmaz, herkes Trakya’da olurdu. Hükümetin hedefi ülkemiz ve müslümanlar için bir ayıp oluşturan gayriresmi camilerin faaliyetlerini durdurmak. Cami inşa edilmesine şüpheyle bakanlar gayriresmi bir cami mi yoksa vergi numarası bulunan resmi bir cami mi daha iyi olacak bir düşünsünler.” ifadelerini kullandı.

“Kolayca Ulaşılabilecek İbadet Yerleri Bir İnsanlık Hakkıdır”

Cami inşasıyla ilgili yasa tasarısına “evet” oyu veren POTAMİ Partisi Rodop Milletvekili İlhan Ahmet de Atina’da cami inşa edilmesinin Yunanistan siyasî sisteminin zafiyetlerini ortaya koyan, uzun yıllar öncesine dayanan eski bir mesele olduğunu belirterek, hangi bahaneyle olursa olsun, Atina’nın hâlâ camisi bulunmayan tek Avrupa ülkesi başkenti olmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Söz konusu tasarının doğru yönde hazırlanmış bir yasa olduğunu ve bu kez cami inşasının gerçekleşeceğini umut ettiğini belirten Ahmet, “Yunanistan’da bulunan binlerce mülteci ve Yunanistan vatandaşı olan müslümanların dinî vecibelerini yerine getirmek için kolayca ulaşabilecekleri ibadet yerleri bulunması bir insanlık hakkıdır. Avrupa’da İslâmofobinin yükseldiği bir dönemde Atina’da cami inşa edilmesi korku terörüne karşı bir direnme ve Avrupa müktesebatını oluşturan temel insan haklarından biri olan din özgürülüğüne saygı mesajı olacak.” ifadelerini kullandı.

350 Kişilik İbadet Yeri Yapılması Planlanıyor

Yunanistan hükümeti, Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde yer alan 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek yaklaşık 350 kişilik ibadet yeri yapmayı planlıyor. Yaklaşık 2 yıl önce ihalesi tamamlanan ve Yunanistan Altyapı Bakanlığı’nca onaylanan inşaat için AB destekli ESPA fonundan yaklaşık 1 milyon avroluk bütçe tahsis edildiği açıklanmıştı.

Atina'da Namazlar Bodrum ve Garajlarda Kılınıyor

Camisi bulunmayan tek Avrupa başkenti Atina’da, müslümanlar namazlarını garajlarda ve bodrum katlarında kılıyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT