1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Atina'da Câmî İnşaatına Yönelik İtiraz Reddedildi
Atina'da Câmî İnşaatına Yönelik İtiraz Reddedildi

Atina'da Câmî İnşaatına Yönelik İtiraz Reddedildi

Yunanistan’da Danıştay, Atina’nın Votanikos bölgesinde inşa edilmesi kararlaştırılan câmîye yapılan itirazı reddetti.

A+A-

Yunanistan menşeli haber ajansı ANA-MPA’nın haberine göre, Danıştayın 4. Bölümü, kendilerini “Ortodoks Hıristiyan Yunan Vatandaşları” olarak tanımlayan 111 kişinin, çevreye olumsuz etkileri olacağı iddiasıyla Atina’nın Votanikos bölgesinde inşa edilmesi kararlaştırılan câmîye yaptıkları itirazı değerlendirdi.

Danıştayın kararında ibadet yerlerinin inşasında çevreye olası etkilerin hesap edilmesi gerekmediği, inşaatın yasal koşullara uyup uymadığının ise yapının tamamlanmasından sonra kontrol edilebileceği belirtildi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 2006’da çıkarılan bir kanunla Atina’daki Votanikos semtinde yapılması kararlaştırılan ancak itirazlar nedeniyle inşaatına başlanamayan câmî projesi, en son inşaat alanının dere yatağında bulunması nedeniyle durdurulmuştu.

Ülkedeki fanatik çevrelerin tepkisini çeken proje, daha önce de bir grup vatandaşın itirazları nedeniyle askıya alınmıştı. Aralarında Pire Metropoliti Serafim’in de bulunduğu 9 kişinin câmî inşaatına yönelik Danıştaya yaptığı itiraz başvurusu ise oy çokluğuyla reddedilmişti.

Yunanistan hükümeti, Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde Votanikos bölgesindeki Eleona semtinde yer alan 17 dönümlük arazide eski bir hangardan dönüştürülecek yaklaşık 350 kişilik ibadet yeri yapmayı planlıyor. Yaklaşık 2 yıl önce ihalesi tamamlanan ve Yunanistan Altyapı Bakanlığı’nca onaylanan inşaat için AB destekli ESPA fonundan yaklaşık 1 milyon avroluk bütçe tahsis edildiği açıklanmıştı.

Câmîsi bulunmayan tek Avrupa başkenti Atina’da, müslümanlar namazlarını garajlarda ve bodrum katlarında kılıyor.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT