1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Ateşkes Siyonist Medyayı Kızdırdı!
Ateşkes Siyonist Medyayı Kızdırdı!

Ateşkes Siyonist Medyayı Kızdırdı!

Gazze Şeridi'nde çocuk ve kadın demeden soykırım yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ateşkesi kabul etmesi kana doymayan basın tarafından sert biçimde eleştirildi.

A+A-

7 Temmuz tarihinden bu yana tam 50 gün Gazze'ye ölüm kusan İsrail'in Hamas yönetimiyle ateşkes imzalaması Filistinlilere yönelik soykırımı destekleyen İsrail basınında hayal kırıklığına yol açtı. İsrail'in miiliyetçi ve aşırı fanatik ırkçı basını dışında liberal sol tandanslı gazetelerinden Haaretz bile Başbakan Benyamin Netanyahu'yu ateşkesi kabul ettiği için eleştirdi. Başyazı niteliğindeki imzasız analizde, Netanyahu'nun Gazze'den kaçma fırsatını bulduğu anda kaçtığı ve İsrail'in yenildiği dile getirildi.

KABİNESİNDEN SAKLADI

Haaretz, Başbakan Netanyahu'nun ateşkes konusunda kabinesinden onay almadığı veya ateşkes anlaşmasını İsrail meclisine sunmadığının altı çizilirken, İsrail'in 'terör örgütü' dediği Hamas'la ateşkes imzalamaya mahkum edildiğini ifade ederek 'Oysa aynı Netanyahu beş yıl önce seçildiği zaman Hamas'ı yok edeceğini vaat etti ve bunu yapabilecek tek kişinin kendisi olduğunu söyledi.' diye yazdı.

KAYBIMIZ ÇOK FAZLA

Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerin ardından gerçekleştirilen ateşkesin İsrail'e en küçük bir başarı getirmediğini söyleyen Haaretz gazetesi, ellerindeki tek şeyin Netanyahu'nun Hamas'ın birşey elde edemediğini söyleyip böbürlenmesi olduğunu kaydetti.

İsrail'in 69 askerini kaybettiğini, Gazze'de ise 2 binin üzerinde Filistinlinin öldürüldüğünü söyleyen Haaretz, 'İsrail'in kaybı 69 askerle sınırlı kalmadı. Ekonomik boykotlardan dolayı da milyarlarca dolar kaybettik. Diplomatik kayıplarımız var. Dnyada büyük bir imaj kaybı yaşadı İsrail. Bunların tamamen düzeltilmesi imkansız. Çok zor.' ifadelerini kullandı.

İşte maddeler

İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan kalıcı ateşkes anlaşmasının maddeleri açıklandı.

Maddeler şöyle:

1. Gazze ile İsrail arasındaki sınır kapılarının açılması

2. İnsani yardımların ve yapı malzemelerinin Gazze'ye geçişine izin verilmesi

3. Denizde avlanma alanının 6 mile çıkarılması

4. Diğer konularda taraflar arasındaki dolaylı müzakerelerin devam etmesi

Acı bilanço

qİsrail'in 7 Temmuz'da başlayan ve 51 gün devam eden Gazze saldırıları can kaybı ve yaralanmaların yanı sıra büyük yıkıma neden oldu. 'Gazasurvey.com' adıyla İngilizce yayınlanan sitedeki bilgilere acı bilanço şöyle:

- 578 çocuk,

- 346 kadın,

- Bin 221 erkek,

- 2 bin 145 kişi öldü

- 11 bin 100 kişi yaralandı.

- 142 ailenin tüm fertleri hayatını kaybetti.

- 17 bin 200 hane tamamen,

- 41 bin 350 evin ise bazı bölümleri yıkıldı.

- 70 cami tamamen yıkıldı.

- 152'sinde büyük hasar oluştu.

- 232 okulun 24'ü yerle bir oldu.

- 500 bin Filistinli kendivsığınmacı durumuna düştü.

- 33 hastane ve sağlık merkezi yıkıldı.

İsrail tarafında

- 64'ü asker, 3'ü sivil 67 kişi öldü.

- 463'ü asker 83 sivil yaralandı.

- Hamas ise 131 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Kabinede çatlak

Mısır'ın arabuluculuğunda yürürlüğe giren kalıcı ateşkesin, İsrailli bakanlar arasında tartışmaya yol açtığı belirtildi. İsrail güvenlik kabinesinde yer alan 8 bakandan 4'ünün ateşkesten yana, diğer 4'ünün ise ateşkese karşı olduğunu iddia eden İsrail radyosu, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun, 'Ateşkesi, hükümetin yargı danışmanının görüşünü alarak kabul ettik' diyerek, Ekonomi Bakanı Naftali Bennet'in, ateşkesle ilgili hükümetin toplanmasına yönelik talebini reddettiğini öne sürdü.

Sağcı çizgideki İsrail Evimiz Partisi'ne mensup Turizm Bakanı Uzi Landau da İsrail'in başarılı olamadığını ifade ederek, 'Aleyhimize olan bu durum uzun vadede ülkemize zarar verir.' dedi.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT