1. HABERLER

  2. HABER

  3. Atamalarda Terörle Mücadele Konsepti
Atamalarda Terörle Mücadele Konsepti

Atamalarda Terörle Mücadele Konsepti

Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi kritik operasyonların başındaki emniyet müdürlerinin Güneydoğu’daki hassas bölgelere atanmalarının, hükümetin terörle mücadeledeki yeni konseptinin gereği olduğu bildirildi.

08 Kasım 2011 Salı 13:40A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve çarşamba günü Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek Emniyet Müdürleri Kararnamesi’yle pek çok ilin emniyet müdürü değişti. Bazı illerin emniyet müdürlerini merkeze alan kararnamenin yürürlüğe girmesiyle Türkiye’nin gündemini sarsan Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi soruşturmaların başındaki isim olan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Tufan Ergüder de Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü görevini üstlenecek.

Ergüder’in yanı sıra birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi eden bazı isimlerin Doğu ve Güneydoğu’daki kritik illerin emniyet müdürlüğüne atanması üzerine “sürgün” iddiaları gündeme gelirken Taraf ’a konuşan emniyet kaynakları, gelişmenin terörle mücadele konseptinin bir gereği olduğunu kaydettiler.

Tayini gerçekleşen isimlerin, “atamalardan rahatsız olduklarını sanmıyorum” diyen üst düzey bir emniyet yetkilisi tartışmalar hakkında şunları söyledi: “Bir defa söz konusu emniyet müdürlerimiz terfi alarak ilk kez emniyet müdürlüğüne atanmışlardır. Bu da birinci sınıfa geçtikleri anlamına gelir. Görev yerleri baktığımızda da, terfi alan bu emniyet müdürlerinin uzmanlık alanları gözetilerek terörle mücadelede kritik bölgelere atandığını görüyoruz. Şayet bakanlığın sürgün gibi hedefi olsaydı, terfi eden bu kişilere görev verilmezdi. Dolayısıyla söz konusu atamaların terörle mücadele konusunda yeni dönemin konsepti gereği olduğunu söyleyebiliriz.”

Kritik bölgelere giden diğer isimler

Kararnameyle Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Tufan Ergüder’in yanı sıra terfi alarak kritik bölgelere atanan diğer isimlerse şunlar: İstanbul’dan birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi eden Avni Usta Şırnak’a, Mehmet Likoğlu Şanlıurfa’ya, Ercan Çakmak Kars’a, uzun yıllar Tansu Çiller’in koruması olarak görev yapan Hayati Yılmaz Tunceli’ye, yine birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi eden Derviş Kara Mardin’e, Hasan Ali Okkan Batman’a, Muharrem Durmaz da Muş’a atandı.

Yarın yürürlüğe girecek olan Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’ın yanı sıra, bir vatandaşı polis evinde dövdüğü iddia edilen Tekirdağ Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek ve Niğde’deki çete soruşturmasında suç örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle “şüpheli” olarak ifadesine başvurulan Emniyet Müdürü Yusuf Albayrak da merkeze çekildi. Edirne, Kars, Niğde, Elazığ, Muş, Bursa, Bartın, Bolu Emniyet Müdürleri de merkeze çekilen diğer isimler oldu.

Aynı kararnameyle Şırnak Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ Niğde’ye, Sakarya Emniyet Müdürü Ali Bilkay İzmir’e, Hakkâri Emniyet Müdürü Ayhan Buran Elazığ’a, Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya Bursa’ya, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar Bolu’ya, Mardin Emniyet Müdürü Mustafa Aygün Malatya’ya, Tokat Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş Sakarya’ya, Kilis Emniyet Müdürü Cemil Ceylan Edirne’ye, Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz Uşak’a, Karabük Emniyet Müdürü Ahmet Temel Aydın’a, Tunceli Emniyet Müdürü Ertan Yavaş Trabzon’a atandı.

TARAF 

HABERE YORUM KAT