1. HABERLER

  2. HABER

  3. Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı 19 Mart'ta
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı 19 Mart'ta

Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı 19 Mart'ta

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), aday öğretmenleri 19 Mart'ta Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı'na alacak. Adaylar 21 Mart-15 Nisan arasında yazılı sınava girdiği illerde sözlü sınava girecek.

A+A-

Bakanlık, “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” hükümleri doğrultusunda aday öğretmenleri yazılı ve sözlü sınava tâbi tutacak.

Sınava giriş şartlarını taşıyan adaylar, başvuru yapmaksızın doğrudan giriş belgeleri düzenlenerek sınava tâbi tutulacak.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 19 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da 81 il merkezinde yapılacak. Yazılı sınava giren adaylar, 21 Mart-15 Nisan arasında sözlü sınava girecek.

Yazılı sınava, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan ve sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlayabilecek durumdaki aday öğretmenler girebilecek. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmayacak.

Başvurular

Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak 55 lirayı MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Döner Sermaye İşletmesi’nin “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile T. C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası’ndan herhangi birine, ATM aracılığıyla 29 Ocak-19 Şubat'ta yatıracak.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı tek oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. Sınavda adaylara 100 çoktan seçmeli soru sorulacak. Soruların yüzde 20'si 657 ve 4483 sayılı kanunlar, yüzde 30'u Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı, yüzde 50'si ise öğretmenlik uygulamalarından olacak.

Yazılı sınava katılan adaylar, sonucunu beklemeksizin, 21 Mart-15 Nisan arasında sözlü sınava katılacak. Sözlü sınav illerde oluşturulacak sözlü sınav komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. Adaylar, sözlü sınava yazılı sınava katıldığı ilde girecek.

AA

HABERE YORUM KAT