1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Askerleri Çekmemiz Söz Konusu Değil"
"Askerleri Çekmemiz Söz Konusu Değil"

"Askerleri Çekmemiz Söz Konusu Değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat yönetimi ile gerginliğe neden olan Musul'daki Türk askerlerini geri çekmenin söz konusu olmadığını söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat yönetimi ile gerginliğe neden olan Musul'daki Türk askerlerini geri çekmenin söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan, Rusya'nın konuyu BMGK'da gündeme getirmesiyle ilgili de, "Rusya'nın BMGK’ya gitmesi ne adına, o ayrı bir sorundur. Rusya Federasyonu burada taraf değildir" dedi.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleriyle ortak basın toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Irak'ın Musul bölgesindeki Türk askeri varlığı ve son dönemde Bağdat yönetimiyle yaşanan krizle ilgili değerlendirme yaptı. Erdoğan, Türk askerinin bölgede muharip olarak değil eğitim amaçlı bulunduğunu hatırlattı. Askerlerin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı, 21 Aralık'ta Irak ile ilgili yapılacak bir toplantıdan da bahsetti.

"Buraya Türk askerinin gitmesi aslında 2002 yılında olan bir harekettir. Bu hareketten sonra da 2014’te merkezi yönetim Haydar Abadi’nin bizi ziyaretlerinde kendilerinin bizden eğitim noktalarında gerek asker gerek polis olarak talebi olmuştur. Askerlerimiz muharip olarak değil eğitimci olarak gitti. Gerek Başika’da gerek diğer kamp yerindeki yaptıkları iş eğitim. Bu askerlerimizin eğitimi verdikleri Peşmerge sayısına göre de bu sayı yükseltilir veya azaltılır. Geri çekmek gibi bir durum söz konusu değil. Bu ayın 21’inde de ABD ve Kuzey Irak ile 3’lü bir toplantı olacak. Kuzey Irak hatta Irak’ın genelindeki gelişmeleri değerlendireceğiz."

"Rusya Federasyonu burada taraf değil"

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) olağan toplantısında, Ankara ve Bağdat arasında yaşanan Musul krizini gündeme getirmişti. Ancak BMGK toplantı sonucunda, bu konuda herhangi bir açıklama ya da bildiri yayımlamaya gerek görmemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, bu da soruldu. Erdoğan, Rusya'nın burada taraf bir ülke olmadığını belirtti.

"Rusya’nın BMGK’ya gitmesi ne adına, o ayrı bir sorundur. Rusya Federasyonu burada taraf değildir. Biz oradan verilen cevabı da gördük. BMGK bu müracaatı reddetti. Bundan sonra ne olur, izlemeye devam ederiz. Ama biz Türkiye olarak özellikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleriyle müşterek hareket alanını kendimize seçmiş bulunuyoruz. Talep edilmediğimiz bir yerde değiliz. Her talep olan yerde de yokuz. Rusya’nın önce Suriye’deki varlığını izah etmesi lâzım. Yine de gerilimden yana olmayacağız, sabırlı olacağız. Bu tavrımız hem diplomatik ilişkilerimizi güçlendirecek belki de yeniden inşasına neden olacaktır."

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT