1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Askerler Yorgun, Vurun!’
‘Askerler Yorgun, Vurun!’

‘Askerler Yorgun, Vurun!’

Başbakana sunulan rapora göre timler dört gündür arazideydi ve iki gündür de uykusuzdu.

16 Temmuz 2011 Cumartesi 12:40A+A-

Askerlerin anlatımı çerçevesinde hazırlanan ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bilgisine sunulan rapora göre PKK, önce uzun namlulu silahlarla ateş etti, daha sonra da el bombası ve roketatarlarla saldırdı. Saldırı sonrasında insan boyundaki otlar tutuştu, yaralı askerler tahliye edilemedi ve askerlerin büyük çoğunluğu yanarak hayatını kaybetti. Jandarma komando timleri 4 gün boyunca arazide bulunuyordu. Timlerin bu durumlarının PKK telsiz konuşmalarına "Bu asker yorgun, neden harekete geçmiyorsunuz?" diye yansıdığı belirlendi. İşte PKK saldırısının bütün ayrıntıları:

TİMLER 4 GÜNDÜR ARAZİDEYDİ

PKK'nın Diyarbakır'da 9 Temmuz'da 2'si asker 3 kişiyi kaçırması sonrasında Jandarma'ya bağlı 12 tim arazi tarama çalışmalarına başladı. 10 Temmuz günü araziye çıkan timlere ek olarak, 12 Temmuz'da Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı'na yapılan saldırısı sonrasında 4 tim daha araziye çıkarıldı.

2 GÜNÜ UYKUSUZ GEÇİRDİLER

13 Temmuz öncesinde yapılan toplantıda bölge komutanı Üsteğmen Mehmet Emin Karagöz komutasındaki 1. Bölük ve Üsteğmen Necmeddin Erdoğan komutasındaki 2. Bölük birleştirildi. Askerlerin 2 gündür uykusuz oldukları ve hatta kısa dinlenme anlarında bile bazı askerlerin uyuduğu belirtildi. Bunun üzerine arazideki timler 2. bölük ortaya alınarak dinlenmeye çekildi.

TERMAL KAMERALAR ISI ALDI

14 Temmuz gecesi saat 01:00'da Reşan Deresini tarayan Termal Kameralar ısı tespiti yaptı. Yorgun olan askerlere hava aydınlanmadan çök emri verildi, gece 2 tim nöbet tuttu. 1. Bölük'teki 58 kişi, 2. Bölükteki 37 kişi ile birlikte toplam 100 dolayında asker alandaydı.

PKK TELSİZİ "BU ASKER YORGUN"

14 Temmuz Perşembe günü öğleden sonra saat 14:00'de PKK’lı gruptan telsiz kesmesi duyumu geldi ve PKK militanlarının konuşmalarında "Bu asker yorgun, neden vurmuyorsunuz?" dediği belirtildi. Alınan bu anons üzerine alarm durumuna geçildi. Saat 14:20'de yapılan " Dikkat bölgede telsiz kestirmesi var" uyarısından 20 dakika sonra 14:40'ta çatışma başladı.

EL BOMBASI VE ROKETLE SALDIRI

PKK ilk ateşi uzun namlulu silahlarla geldi. Bu arada PKK’lılar jandarma timine 50 metreye kadar yaklaştı ve arka arkaya el bombaları attı. Daha sonra da roketatar saldırısı başladı.

İNSAN BOYU OTLAR TUTUŞTU

El bombası ve roketatarlı saldırı sonrasında insan boyuna ulaşan kuru otlar tutuştu. Asker geri çekilmeye çalıştı. Yangın büyüyünce 65-70 asker dar bir alana sıkışıp kaldı.

YARALILAR YANDI

Yangın alanından kurtulmaya çalışan askerlerin mevzide bıraktığı mühimmat patladı. Askerlerin büyük çoğunluğunda kurşun yaraları tespit edildi. Ancak yaralılar mevzilerden çekilemediği için ölümlerin çoğu yanarak meydana geldi.

TUĞ. KARAOSMANOĞLU'NUN BİLGİSİNE BAŞVURULACAK

Jandarma timlerinin saat 14:20'de PKK telsiz konuşmalarını tespit etmesi ile birlikte Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu saat 14:30'da haberdar edildi. Yardım çağrısına karşın helikopterlerin bölgeye ulaşmasının saat 16:00'yı bulduğu belirtildi. Jandarma Genel Komutanlığı'nın 3 kişinin kaçırılması ile başlayan operasyonlarda yöntem hatası olup olmadığını tespit için inceleme başlattığı belirtildi. Bu çerçevede de Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu'nun bilgisine başvurulacağı ifade edildi.

RUS BOMBASI MI?

Silvan Cumhuriyet Savcısı Bedir Koca, 13 askerin hayatını kaybettiği bölgede dün alınan güvenlik önlemlerinin ardından incelemelerde bulundu. Savcı Koca, yaptığı açıklamada saldırının nasıl gerçekleştiği, yangının çıkış nedeni başta olmak üzere inceleme gerçekleştirdiğini belirtti ancak detaylarla ilgili açıklama yapmadı. Çatışma bölgesindeki yangına PKK'lıların kullandığı ve parça tesirinden çok yakma gücü yüksek ve alev çıkaran olan Rus yapımı bombaların neden olduğu iddia edildi. Öte yandan Kobra tipi helikopterler PKK’lıların bulunduğu alanları yoğun ateş altına alıp bombaladı. Ateş altına alınan bölgelerden yükselen dumanlar yakın köylerden net bir şekilde görüldü.

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

1 Yorum