1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askerin Kurtardığı Nine PKK'lilere Lanet Okudu
Askerin Kurtardığı Nine PKK'lilere Lanet Okudu

Askerin Kurtardığı Nine PKK'lilere Lanet Okudu

Sur'da çatışmalar arasında mahsur kalan üç kişilik ailenin yaşlı ferdi nine, kendisini kurtaran askere dua ederken bölge insanını muhasara altına alan PKK'lilere lanet okudu.

A+A-

Sur ilçesi Hasırlı mahallesi Leylek sokakta mahsur kalan ve canlı kalkan olarak kullanıldıkları için PKK'liler tarafından evlerini terk etmelerine izin verilmeyen 3 kişilik aile için jandarma ekipleri operasyon düzenledi. Çatışma bölgesinde mahsur kalan aile fertlerini bulundukları yerden alan jandarma ekipleri, yaşlı kadını sırtlarında taşıyarak güvenli bölgeye getirdi.


 

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, 18 Aralık 2015 tarihinden bu yana Diyarbakır ili Sur ilçesi 6 mahallesinde PKK mensuplarının kazmış oldukları hendek ve barikatları kaldırmak, bölgede bulunan örgüt mensuplarını etkisiz hale getirmek amacıyla operasyon icra edildiğini duyurdu.
 

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İcra edilen operasyon kapsamında 16 Ocak 2016 tarihinde Sur ilçesi Hasırlı mahallesi Leylek sokakta ikamet eden ve sokağa çıkma yasağı başladığı günden bu yana bölücü terör örgütü mensupları tarafından evlerini terk edip güvenli bölgelere gitmeleri engellenen 3 kişilik bir aile güvenlik güçlerinin icra ettikleri bir operasyonla evlerinden alınarak güvenli bölgeye sevk edilmiştir. Aile fertlerinin daha sonra şahsi ihtiyaçları karşılanarak çatışma bölgesinden güvenli bölgeye nakledilmiştir. Kurtarılan vatandaşlar daha sonra sağlık kuruluşlarına kaldırılarak sağlık kontrolleri yapılmıştır" denildi.

ASKER YAŞLI KADINI SIRTINDA TAŞIDI
Yaşlı kadını evinden güvenli bölgeye sevk eden jandarma ekipleri, ailenin de şahsi ihtiyaçlarını karşıladı. Nakil sırasında operasyonlar da devam ederken, kurtarılan aile fertlerinden yaşlı olan kadın ,asker sırtında sıkıntılı bölgeden çıkarıldı. Jandarma ekiplerinin  sırtında taşıdığı yaşlı kadın, askerin bu tutumu karşısında mutlu olduğunu belirterek, Kürtçe dualar etti.

ASKERE DUA, PKK'LİLERE BEDDUA
Evinden alınıp asker sırtında güvenli bölgeye nakledilen yaşlı kadın, Kürtçe askere dua, PKK'lilere ise beddua etti. Yaşlı kadın Kürtçe, "Allah sizlerden razı olsun. Asker ruhumuzdur, onlar şeytandır. Allah hakkımızı onlara bırakmasın. Allah size yardımcı olsun. Benim evime iyi bakın. Evim ve eşyalarım burada size emanettir. Şimdiye kadar bütün malzemeleri ellerimle yıkıyordum. Yeni bir çamaşır makinesi almıştım ona yanıyorum" dedi.

"ONLARI AYAKLARINIZLA EZİN"
Jandarma ekipleri tarafından evinden alınarak güvenli bölgeye ulaştırılan ve ardından sağlık kontrolü için hastaneye kaldırılan yaşlı kadın, ellerini açarak sürekli olarak askere dualar etti.

Akşam ve İHA'nın kaydettiğine göre Kürtçe konuşan yaşlı kadın, "Allah sizleri onların başından eksik etmesin, Allah onları yok etsin. Burası mübarek insanlara emanet. Evim ve buralar Allah'a ve size emanet. Gece gündüz size dua ediyorum. Siz benim gözümsünüz başımsınız, onları ayaklarınızla ezin" şeklinde konuştu.Yaşlı kadın ile birlikte çatışma bölgesinden kurtarılan 3 kişi, güvenli bir şekilde ambulansların beklediği noktaya getirildi. Yaşlı kadın ve beraberindekiler daha sonra ambulanslara bindirilerek sağlık kontrolü için hastaneye kaldırıldı. Jandarma ekipleri yaşlı kadını ambulansa bindirip elini öperek dua istedi. Yaşlı kadın ise ellerini açarak askere dualar etti.

HABERE YORUM KAT