1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Askeri Casusluk Davasının Hakim ve Savcıları da Gözaltında
Askeri Casusluk Davasının Hakim ve Savcıları da Gözaltında

Askeri Casusluk Davasının Hakim ve Savcıları da Gözaltında

Darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada açığa alınarak, haklarında gözaltı kararı çıkarılan yargı mensupları arasında, "İzmir’deki Askeri Casusluk Davası" gibi kamuoyu gündemini uzun süre meşgul eden davaların hakim ve savcıları da yer aldı.

A+A-

Askeri darbe girişiminin ardından, TSK'nın yanı sıra emniyet ve kuruluşlardaki örgüt bağlantılı kişiler ile finansal destek sağlayanlara yönelik gözaltılar sürdürülürken, HSYK'nın aldığı "Görevden uzaklaştırma ve gözaltı kararı" ile yargı içerisinde örgütle bağlantıları bulunanlara ilişkin de çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda, Türkiye genelinde çok sayıda savcı ve hakim hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Gözaltı kararı çıkarılanlar arasında bulunan Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılınç, PDY örgütünün yönlendirmesiyle bazı asker ve bürokratların tasfiyesi amacıyla kasıtlı usulsüzlükler yapılarak oluşturulduğu iddia edilen, "Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" (İzmir'deki Askeri Casusluk) davasının iddianamesini hazırlayarak, içinde muvazzaf askerlerin de yer aldığı 357 sanık hakkında dava açmıştı.

"İzmir'deki Askeri Casusluk" davasında tutuklanma kararlarını veren hakimler Serdar Ergül ve Cemil Uzun da gözaltı kararı verilen hakimler arasında yer aldı.

İddianameyi kabul eden ve davaya bakan dönemin özel yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Atilla Rahman da geçen yıl atandığı Torbalı ilçesinde gözaltına alınarak, İzmir Adliyesi'ne getirildi.

"Askeri Casusluk Davası" kapsamında mahkeme heyetinde yer alan hakimler Dilek Öztürk, İsmail Kurt ve duruşma savcıları Mehmet Sedat Erbaş ile Hüseyin Alaybay da hakkında gözaltı kararı çıkarılanlar hakim, savcılar arasında bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Davası

"İzmir Büyükşehir Belediyesinde Yolsuzluk" davasına bakan dönemin 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Menderes Yılmaz ve CMK'nın 250. maddesiyle görevliyken, aynı davaya bakan İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi eski başkanı Cahit Kargılı hakkında da gözaltı kararı verildi.

İzmir'in EXPO 2020 adaylığı sunumu için Paris'e gidildiği gün belediyeye yönelik ikinci operasyonu yapan dönemin İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Kavak da gözaltı listesinde yer aldı.

"Askeri Casusluk Davası"nın soruşturma ve dava sürecinde de başsavcılık görevinde bulunan Kavak, önce Manisa Cumhuriyet Başsavcılığına, ardından Çorum'a savcı olarak tayin edilmişti.

Ergenekon ve Balyoz savcısı

İstanbul'da, özel yetkili savcı olarak Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında görev alan eski İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Haydar hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı.

İzmir'deki "Liman Operasyonu"nun yapılmaması konusunda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve müsteşar Kenan İpek hakkında, baskı yaptıkları gerekçesiyle fezleke hazırlayarak, TBMM'ye gönderen eski İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş da gözaltı kararı alınanlar listesinde.

AA

HABERE YORUM KAT